Italien – Radio-, fjernsyns-, kommunikations- og telekommunikationsudstyr og beslægtet udstyr – AMMODERNAMENTO CAPACITA' HF E.I.
Beskrivelse
I rammer af projektet om modernisering og styrkelse af C2-kapaciteten for de landbaserede styrker er der behov for at indkøbe radiosystemer med SDR-teknologi, der kan fungere i interforces-/interagency- og koalitionsoperationer gennem de seneste STANAG-NATO-standarder. I denne forbindelse har det italienske hær identificeret behovet for at udstyre landbaserede enheder og logistisk støtte med evnen til at implementere pålidelige og ydeevne HF-radioforbindelser. Derfor er det nødvendigt at indkøbe telekommunikationssystemer, der er teknologisk på højeste niveau, og som opfylder følgende krav:
• robusthed og pålidelighed, som nøgleelementer for militærradio;
• interoperabilitet;
• skalering;
• brugervenlighed, gennem tilgængelighed af en brugervenlig brugergrænseflade sammen med intuitive procedurer for udvælgelse af driftstilstande;
• levetid, dvs. at sikre den bedste ydeevne, der kan opnås på det givne tidspunkt, så længe som muligt (dvs. adfærd i overensstemmelse med teknologisk grænse).
Udbuddet består af et ENKELT LOD, der omfatter:
1) Levering af 3 HF-enheder og 2 kurser for operatører - CPV 32000000-3 (Udstyr til radioudsendelse) - Udgangspris (moms ekskl.) : 562.380,00 €;
2) Levering af 2 HF-enheder - CPV 32000000-3 (Udstyr til radioudsendelse) - Udgangspris (moms ekskl.) : 370.800,00 €;
3) Levering af 2 HF-enheder - CPV 32000000-3 (Udstyr til radioudsendelse) - Udgangspris (moms ekskl.) : 370.800,00 €.
Dermed udgør det samlede udgangspris for udbuddet, netto for moms og/eller andre skatter og bidrag, 1.303.980,00 €.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Olaszország – Videós felügyeleti rendszerek – PROCEDURA APERTA PER L’AFFIDAMENTO DELLA FORNITURA, MESSA IN SERVIZIO E MANUTENZIONE DI TELECAMERE E VMS PER L’ESTENSIONE E AMMODERNAMENTO DEL SISTEMA DI VIDEOSORVEGLIANZA URBANA DI BERGAMO
ATB Mobilità s.p.a.ItalienVideo-surveillance systemRepair and maintenance services of security equipmentFrist om 33 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Olaszország – Hálózati berendezések – PR26INF050 | Lotto 1 - Procedura aperta sopra soglia comunitaria per l’affidamento della fornitura di Apparati di rete e accessori Cisco per le esigenze del Presidio Ospedaliero Universitario Santa Maria della Misericordia dell’ASU FC
AZIENDA SANITARIA UNIVERSITARIA FRIULI CENTRALEItalienNetwork equipmentFrist om 38 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Olaszország – Műholdas hírközlési berendezések – 43/2026 - Acquisizione di un sistema di connettività e relativo servizio in abbonamento per collegamenti satellitari commerciali "EUTELSAT One Web" per le esigenze della Forza Armata
UFFICIO GENERALE DEL CENTRO DI RESPONSABILITA' AMMINISTRATIVA AERONAUTICA MILITAREItalienSatellite communications equipmentFrist om 13 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Olaszország – Rádiós, televíziós, hírközlési, távközlési és kapcsolódó berendezések – Gara europea a procedura telematica aperta per l’affidamento della fornitura e posa in opera di un palco olografico in grado di attuare l’apparizione di ologrammi visibili ad occhio nudo da una platea di persone.
Università degli studi di BariItalienRadio, television, communication, telecommunication and related equipmentFrist om 34 dagePubliceret den 02. sep. 2026