Frankrig – Udstyr til spektrografi – Fourniture de systèmes actifs et passifs de mesure in situ de la fluorescence chlorophyllienne et de la réflectance des couverts végétaux, leur installation et leur mise en service sous forme d’un réseau multisites de mesure de proxy-détection pour l’ESE du CNRS
Beskrivelse
I rammer af en samarbejde mellem ESE og LMD udstyreder ESE sig med fire instrumenter til in situ-telédétection til aktiv og passiv måling af chlorophyll-fluorescens og vegetationsdækkets reflektans, kaldet SILI-Fluo (Sun Induced and LED Induced Fluorescence), som begge laboratorier vil udnytte i deres videnskabelige samarbejdsprojekter. Det drejer sig om et markedssegment, der er afsluttet med fast pris for alle de ydelser, der skal udføres i kontraktsdokumenterne og fordelt på følgende måde:
• Fast segment (TF): Levering af et instrument til in situ-telédétection af chlorophyll-fluorescens i vegetationsdækket med de tilknyttede databehandlingsværktøjer
• Valgfrit segment (T0): Levering af 3 instrumenter til in situ-telédétection af chlorophyll-fluorescens i vegetationsdækket med oprettelse af en automatiseret behandling af alle data
Ydelserne omfatter mindst:
• For det faste segment:
o Konstruktion, levering, installation og indsættelse af et prototype (SILI-Fluo 1.1)
o Test og kalibrering af dette prototype
o Installation af dette prototype på det eksperimentelle område i Barbeau-Fontainbleau
o Levering af databehandlingsværktøjer til reeltidsovervågning og behandling af rådata
• For det valgfrie segment:
o Konstruktion og indsættelse af 3 instrumenter (SILI-Fluo 2.1, 2.2 og 2.3)
o Test og kalibrering af disse instrumenter
o Installation af disse instrumenter på tre økosystemstationener
o Oprettelse af en automatiseret behandling af alle data fra målenetværket
Ydelserne omfatter ikke forsyning med råmaterialer, forbrugsmaterialer og specialfremstillinger. Disse vil blive leveret af ESE til den udvalgte leverandør. Den detaljerede beskrivelse af ydelserne og deres tekniske og funktionelle specifikationer findes i den tekniske detaljbeskrivelse (CCTP) og dens vedhæftninger. Det tilgængelige budget for køberen for dette markedssegment er:
• 67.000 euro ekskl. moms for det faste segment
• 89.000 euro for det valgfrie segment
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Franciaország – Spektroszkópiai berendezések – Jouvence EA-GC-IRMS analyse isotopique
CNRSFrankrigSpectroscopy devicesFrist om 2 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Franciaország – Radioterápiás eszközök és kellékek – FOURNITURE D’EQUIPEMENTS ET LOGICIELS DE RADIOTHERAPIE ET PRESTATIONS ASSOCIEES
GIP RESAHFrankrigRadiotherapy devices and suppliesMedical software packageFinancial and insurance servicesFrist om 51 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Franciaország – Gyógyszerészeti termékek – APPEL D’OFFRES POUR LES PROCEDURES DE CARDIOLOGIE INTERVENTIONNELLE ET SERVICES ASSOCIES: FOURNITURE DE DISPOSITIFS MEDICAUX ET DISPOSITIFS MEDICAUX IMPLANTABLES POUR ANGIOPLASTIE CORONAIRE ET CARDIOLOGIE STRUCTURELLE - Groupement de coopération sanitaire entre les Hospices Civils de Lyon - le Centre Hospitalier de Nord-Ouest Villefranche et le Centre Hospitalier de Fleyriat
HOSPICES CIVILS DE LYON-GHT VAL RHONE CENTREFrankrigPharmaceutical productsAngiography suppliesAngioplasty suppliesFrist om 33 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Franciaország – Gyógyszerészeti termékek – DMUUNSS : Fourniture de Dispositifs Médicaux à Usage Unique Non Stériles et Stérilisation au profit du GCS Nouvelle-Aquitaine
CHU BORDEAUXFrankrigPharmaceutical productsMedical consumablesFrist om 30 dagePubliceret den 02. sep. 2026