Tyskland – Lægemidler – Abschluss nicht exkl. Arzneimittel-Rabattvereinb. nach § 130a Abs. 8 SGB V im Wege eines Open-House-Modells zum Wirkstoff Filgrastim (ATC-Code nach WHO: L03AA02)
Beskrivelse
Emnet for denne offentliggørelse er afslutningen af ikke-eksklusive rabattaftaler efter § 130a stk. 8 SGB V om lægemidler med virkestoffet Filgrastim (ATC-kode efter WHO: L03AA02). Afslutningen af kontrakten sker i rammerne af et såkaldt Open-House-model, dvs. en kontrakt kan indenfor deltagelsesperioden indgås med alle interesserede farmaceutiske virksomheder, såfremt disse opfylder og accepterer deltagerkrav. Dette medfører, at individuelle kontraktforhandlinger ikke føres, og at (leverings-)eksklusivitet ikke er til stede. Der oplyses om, at den forventede mængde er ukendt, da denne afhænger af efterspørgslen og udviklingen af antallet af forsikrede, lægeforordningsadfærd og offentlige apotekers afgivelses- og lageradfærd. Mindstmængder garanteres derfor ikke. Interesserede farmaceutiske virksomheder kan downloade deltagerdokumenterne via projektområdet i det tyske udbudsportal (DTVP). Dette kræver først en ansøgning om adgang til projektområdet. Efter frigivelse af ansøgningen kan deltagerdokumenterne tilgås. Der er absolut taushedspligt om indholdet af deltagerdokumenterne - især om indholdet af rabattaftalen og de der nævnte rabatter. En fuldstændig eller delvis videreformidling eller tilgængeliggørelse af indholdet i deltagerdokumenterne til/for tredjeparter kræver den forudgående skriftlige samtykke fra den ansøgende. Hvis der afståes fra deltagelse, skal alle dokumenter øjeblikkeligt og i overensstemmelse med databeskyttelsen ødelægges. De indsendte dokumenter fremgår af de i projektområdet lagrede dokumenter "Brev" og "Forklaring af kontraktsvilkårene". Kommunikationen, herunder overførslen af deltagerdokumenterne, sker elektronisk via udbudsportalen DTVP; detaljer herom kan hentes fra de ovennævnte dokumenter. Eventuelle modstridende oplysninger i udbudsbekendtgørelsen skyldes tekniske årsager og har ikke nogen bindende kraft. Ansøgninger om deltagelse kan første gang indsendes indtil 2. april 2026. Alle yderligere indsendelsesfriste kan findes i den i projektområdet lagrede vedhæftning "Indsendelsesfriste". Faldt indsendelsesfristens dag på en lørdag, søndag eller en bundesvidt lovfestet helligdag, træder der i stedet for en sådan dag den næste arbejdsdag. Ved forsinket modtagelse vil de indsendte ansøgninger om deltagelse tages med i den næste indsendelsesfrist. Rabattaftalen ophører, uafhængigt af kontraktens dato, senest den 30. april 2028. Den ansøgende beholder sig retten til at afslutte Open-House-proceduren for tidligt, især i tilfælde af afslutning af eksklusive rabattaftaler; i så fald ophører de allerede indgåede rabattaftaler i overensstemmelse med de kontraktuelle bestemmelser. Ifølge den ansøgendes erfaring træder eksklusive rabattaftaler normalt 8 til 12 måneder efter offentliggørelsen af den tilsvarende udbudsbekendtgørelse i Supplement til Amtsblatt der Europäischen Union i kraft.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Németország – Orvosi felszerelések – Infusionstechnik Klinikum St. Nikolaus-Stiftshospital Andernach
Klinikum St. Nikolaus-Stiftshospital Andernach GmbHTysklandMedical equipmentsFrist om 8 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Orvosi felszerelések, gyógyszerek és testápolási termékek – 6003109359 - 1/DLII6/VM037 - Medizinprodukt Armtragetuch Musselin
Bundesamt für Infrastruktur, Umweltschutz und Dienstleistungen der BundeswehrTysklandMedical equipments, pharmaceuticals and personal care productsDisposable non-chemical medical consumables and haematological consumablesFrist om 29 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Sterilizáló-, fertőtlenítő- és egészségügyi eszközök – Erneuerung der Ausstattung und Regaltechnik der Medizinprodukteaufbereitung am ukb
ukb-AESCULAP InstrumentenManagement GmbHTysklandSterilisation, disinfection and hygiene devicesMiscellaneous medical devices and productsFrist om 29 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Egészségügyi papír – Rahmenvertrag Hygienepapier
Vergabe und Beschaffungszentrum DortmundTysklandPaper sanitaryToilet paper, handkerchiefs, hand towels and serviettesToilet paperFrist om 32 dagePubliceret den 02. sep. 2026