Tyskland – Lægemidler – Abschluss nicht exkl. Arzneimittel-Rabattvereinb. nach § 130a Abs. 8 SGB V im Wege eines Open-House-Modells zum Wirkstoff Ticagrelor (ATC-Code nach WHO: B01AC24)
Beskrivelse
Emnet for denne offentliggørelse er indgåelse af ikke-eksclusive rabattavtaler efter § 130a stk. 8 SGB V om lægemidler med virkestoffet Ticagrelor (ATC-kode efter WHO: B01AC24). Avtaleindgåelsen sker indenfor rammerne af et såkaldt Open-House-model, d. h. en avtaleindgåelse står alle interesserede farmaceutiske virksomheder åben, såfremt disse opfylder og accepterer deltagerkrav. Dette medfører, at individuelle avtaleforhandlinger ikke føres, og at (leverings-)ekslusivitet ikke er givet. Der oplyses om, at optagelsesmængden er ukendt, da denne afhænger af efterspørgslen og udviklingen af forsikrede, lægeforordnernes forordningsadfærd samt offentlige apotekers afgivelses- og forrådsholdningsadfærd. Mindstoptagelsesmængder garanteres dermed ikke. Interesserede farmaceutiske virksomheder kan hente deltagerdokumenterne via projektområdet i det tyske udbudsportal (DTVP). Her er det først nødvendigt at ansøge om adgang til projektområdet. Efter frigivelse af den pågældende af den ansvarlige kan der derefter tilgås deltagerdokumenterne. Om indholdet af deltagerdokumenterne - især om indholdet af rabattavtalen og de der nævnte rabatter - er der absolut taushedspligt. En fuldstændig eller delvis videreformidling eller tilgængeliggørelse af indhold i deltagerdokumenterne til/for tredjeparter kræver den pågældendes forudgående skriftlige samtykke. Hvis der afståes fra deltagelse, skal alle dokumenter øjeblikkeligt og i overensstemmelse med databeskyttelsen ødelægges. De indsendte dokumenter fremgår af de i projektområdet lagrede dokumenter "Brev" og "Forklaringer til avtalevilkår". Kommunikationen, herunder overførslen af deltagerdokumenterne, sker elektronisk via udbudsportalen DTVP; detaljer herom fremgår af de ovennævnte dokumenter. Eventuelle modstridende oplysninger i udbudsbekendtgørelsen skyldes tekniske årsager og har ingen bindende kraft. Deltageransøgninger kan først indsendes frem til 4. juni 2026. Alle yderligere indsendelsesfriste kan du finde i den i projektområdet lagrede vedhæftning "Indsendelsesfriste". Faldt indsendelsesfristens dato på en lørdag, søndag eller en bundesvidt lovfestet helligdag, så træder den næste virkedag i stedet. Ved forsinket modtagelse vil de indsendte deltageransøgninger tages med i den næste indsendelsesfrist. Rabattavtalen ophører, uafhængigt af avtaleindgåelsesdato, senest den 30. september 2026. Den ansvarlige beholder sig retten til at afslutte Open-House-proceduren for tidligt, især i tilfælde af indgåelse af ekslusive rabattavtaler; i så fald ophører de allerede indgåede rabattavtaler efter de kontraktsmæssige bestemmelser. Ifølge den ansvarliges erfaring træder ekslusive rabattavtaler normalt 8 til 12 måneder efter offentliggørelsen af den pågældende udbudsbekendtgørelse i Supplement til Amtsbladet for Det Europæiske Fællesskab i kraft.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Németország – Sterilizáló-, fertőtlenítő- és egészségügyi eszközök – Erneuerung der Ausstattung und Regaltechnik der Medizinprodukteaufbereitung am ukb
ukb-AESCULAP InstrumentenManagement GmbHTysklandSterilisation, disinfection and hygiene devicesMiscellaneous medical devices and productsFrist om 29 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Orvosi felszerelések, gyógyszerek és testápolási termékek – 6003109359 - 1/DLII6/VM037 - Medizinprodukt Armtragetuch Musselin
Bundesamt für Infrastruktur, Umweltschutz und Dienstleistungen der BundeswehrTysklandMedical equipments, pharmaceuticals and personal care productsDisposable non-chemical medical consumables and haematological consumablesFrist om 29 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Orvosi felszerelések – Infusionstechnik Klinikum St. Nikolaus-Stiftshospital Andernach
Klinikum St. Nikolaus-Stiftshospital Andernach GmbHTysklandMedical equipmentsFrist om 8 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Egészségügyi papír – Rahmenvertrag Hygienepapier
Vergabe und Beschaffungszentrum DortmundTysklandPaper sanitaryToilet paper, handkerchiefs, hand towels and serviettesToilet paperFrist om 32 dagePubliceret den 02. sep. 2026