Tyskland – Arkitekt-, konstruktions-, ingeniør- og inspektionsvirksomhed – Erweiterung Gerontopsychiatrie im St. Elisabeth Lahnstein, ARCH/ TWP/ Brandschutz
Beskrivelse
Den planlagte tiltag vedrører St. Elisabeth i Lahnstein, som er overtaget af de Barmhjertige Brødre. Som del af udvidelsen af den psykiatriske omsorg skal det tredje sal i det eksisterende bygning gennemgå en omfattende kerneistandsættelse, for at der kan indrettes en gerontopsykiatrisk station. Grundlaget for planlægningen er beslutningen om optagelse i sygehusplanen for Rheinland-Pfalz fra 10.07.2025, der tildeler stedet tyve ekstra fuldtidsbelejligheder. Disse tyve ekstra sengepladser fordeles på to enkeltsengeværelser, to isolerede enkeltsengeværelser og otte to-sengs værelser med eget barrierefrit badeværelse. En gerontopsykiatrisk station behandler målrettet ældre mennesker med psykiske lidelser som demens, depressioner eller angst. Lokalerne skal være specielt barrierefri og overskuelige, for at give patienterne maksimalt sikkerhed og orientering. Udover patientværelserne er fællesområder, plejerarbejdspladser og funktionelle rum planlagt. Centrale krav er barrierefrihed efter DIN 18040 samt en alder- og demensvenlig udformning gennem rutsikre gulve, klare kontraster og intuitive orienteringssystemer. Det eksisterende bærende konstruktion af stålbeton i skudmure bevares stort set, men tilpasses dog den nye rumstruktur. Fasanaden skal åbnes i forbindelse med udskiftning af vinduer, men bevares til sidst. I forbindelse med istandsættelsen er det planlagt at udskifte de eksisterende vinduer med nye varmebeskyttelsesglas med integreret låsefunktion. På hovedtaget er PV- og solvarme-moduler overvejet. Derfor kan en ny afdækningsbehov kunne opstå. De hertil nødvendige forudsætninger tages i betragtning ved planlægningen; en konkret planlægning eller gennemførelse af PV-anlæg, solvarme eller varmepumpe er dog i øjeblikket ikke planlagt. Den nuværende installation skal udføres således, at senere tilpasninger så vidt muligt undgås. De indre udbygninger skal fuldstændig renoveres, herunder gulvbelægninger, væg- og loftbeklædninger. Udover hovedarbejderne på tredje sal vil der være behov for tilslutningsarbejder på opstigningsstrængene i de tilstødende etager. Den brutto grundareal af salen er 1.225,68 m². Den godkendte brugsareal (NF) ifølge rumprogrammet fra 11.11.2025 er 719 m². I målplanen fra 21.11.2025 blev en realiseret brugsareal på 817,46 m² NF dokumenteret. Rumkonceptet orienterer sig efter det eksisterende rumprogram og tager terapi- og undersøgelsesmuligheder samt bifaciliteter i betragtning. Yderligere informationer finder du i vedhæftning 11_"Zusammenstellung Machbarkeitsstudie St. Elisabeth Lahnstein".
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Németország – Építészeti, mérnöki és tervezési szolgáltatások – Rahmenvereinbarungen über Generalplanungsleistungen für die Infrastruktur von BOS Funkstandorten des Landes NRW
Landesamt für Zentrale Polizeiliche Dienste NRWTysklandArchitectural, engineering and planning servicesArchitectural, engineering and surveying servicesEngineering design servicesFrist om 32 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Mérnöki tervezési szolgáltatások – Planungsleistung Neubau Kindertagesstätte Rosche
Gemeinde RoscheTysklandEngineering design servicesArchitectural and related servicesFrist om 40 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Projekt- és tervelőkészítés, költségbecslés – VG Zell, Stadt Zell (Mosel) - Planungs-, Gestaltungs- und Umsetzungsbegleitungsleistungen für eine digitale Wein-Erlebniswelt - Wettbewerbsoffenes Verfahren
Stadt Zell (Mosel)TysklandProject and design preparation, estimation of costsFair and exhibition organisation servicesInterior design servicesIngen frist angivetPubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – GW101 Koppenplatz - Planung Kabeltiefbau
Berliner Verkehrsbetriebe, Bereich Einkauf/ MaterialwirtschaftTysklandArchitectural, construction, engineering and inspection servicesIngen frist angivetPubliceret den 02. sep. 2026