Frankrig – Installation af varme-, ventilations- og klimaanlæg – 2026-016 - ACCORD CADRE TRAVAUX DE CVC
Beskrivelse
Den nærværende konsultation udgør en rammeaftale med efterfølgende kontrakter til udførelse af køle-, ventilations- og opvarmningsarbejder på Lufthavnene på Côte d'Azur og Lufthavnen i Golfen af Saint-Tropez, herunder:
- fremstilling og udførelse af køle-, ventilations- og opvarmningsinstallationer
- udførelse og renovering af køle-, ventilations- og opvarmningsinstallationer
- nedtagning af køle-, ventilations- og opvarmningsinstallationer
- udførelse af koldvands- og varmvandsnet
- nedtagning af koldvands- og varmvandsnet
- installation af terminaludstyr til kold- og varmvand
- udførelse af varmeisolation
- udførelse af aeraulisk net (rund, rektangulær, ...)
- udførelse af regulering på køleanlæg
- udførelse af split-system med kølemidler
Prisform for kontrakten: enhedspris
Opdeling i lodd: Ingen
Opdeling i afsnit: Ingen
Overvejelse af varianter: JA, se detaljerede bestemmelser i konsultationsdokumentet (sendt til de kandidater, der er blevet tilladt at indsende et bud).
Fornybar kontrakt: JA
Forudsigtet startdato for arbejder eller kontrakt: 04/07/2026
Information om rammeaftalen: I overensstemmelse med artikel R.2162-2 i offentlig anskaffelseslovgivning omfatter kontrakten etableringen af en rammeaftale med flere operatører.
Antallet af deltagere i rammeaftalen: 4.
I overensstemmelse med artikel R.2162-4 i offentlig anskaffelseslovgivning er rammeaftalen indgået uden minimum og begrænset af et maksimum for hele dens varighed, inklusive alle fornyelser, af:
- 7 515 k EUR ekskl. moms for Lufthavnene på Côte d'Azur
- 750 k EUR ekskl. moms for Lufthavnen i Golfen af Saint-Tropez
Tidligere offentliggørelser vedrørende samme konsultation: Ingen
ADMINISTRATIVE FORHOLD
De udvalgte kandidater vil blive underrettet om tilgængeligheden af konsultationsdokumenterne efter afslutningen af kandidatvalgproces.
Hentning af dokumentet: Dokumenterne skal hentes på vores platform AIR ACHATS efter gratis registrering på https://achats.nice.aeroport.fr/
Indsendelse af kandidaturer: Åbningsprocedurer: Budåbningsmøderne er ikke offentlige.
Sted for indsendelse af forslag: Dokumenterne skal indsendes på vores platform AIR ACHATS efter gratis registrering på https://achats.nice.aeroport.fr/
Dematérialisation af procedurer: Overførslen af bud via elektronisk vej er obligatorisk.
OBS: I overensstemmelse med artikel R2132-7 i offentlig anskaffelseslovgivning skal buddet obligatorisk indsendes via vores platform "AIR ACHATS". Du kan få en gratis konto på platformen "AIR ACHATS": https://achats.nice.aeroport.fr/
Sikkerhedskopi (ikke obligatorisk)
En sikkerhedskopi kan sendes i overensstemmelse med bestemmelserne i artikel R2132-11 i ovennævnte lovgivning inden for den fastsatte frist for indsendelse af det oprindelige dokument:
- Enten via post: Sikkerhedskopien skal placeres i et forseglet kuvert med en tydelig bemærkning: « sikkerhedskopi », konsultationsnummeret og titlen samt kandidatnavnet, som det gælder. Denne kopi skal sendes inden for de givne frister for indsendelse af kandidaturer eller bud:
- Enten afleveres mod kvittering til AEROPORTS DE LA COTE D’AZUR - Afdeling for indkøb - Bygning B1 – 6. etage- Adgang via rue Coste Bellonte - AEROPORT NICE COTE D’AZUR (Modtagelse mandag til fredag fra 9.00 til 12.00 og fra 14.00 til 17.00)
- Eller sendes via post: AEROPORTS DE LA COTE D’AZUR – Bygning B1 – 6. etage- Rue Coste Bellonte B.P 3331 – 06206 Nice Cedex 3.
- Eller via elektronisk vej: Til følgende adresse med emne « COPIE DE SAUVEGARDE », fulgt af nummer, titel på konsultationen og kandidatnavnet, som det gælder: [email protected]
Præsentation af kandidaturer: Dokumenterne skal obligatorisk være på fransk. De skal indeholde alle de nedenstående dokumenter. Buddet skal obligatorisk være modtaget inden de angivne frister og tider på platformen "AIR ACHATS".
Besøg: Ingen
Gyldighedsperiode for bud: 120 dage fra den sidste frist for modtagelse af bud.
KONTAKT I TILFÆLDE AF TEKNISKE OG ADMINISTRATIVE SPØRGSMÅL
Direkte på platformen "AIR ACHATS" ved at logge på din konto.
KRITERIER FOR VURDERING AF KANDIDATURER
Køberen fastsætter objektive kriterier for begrænsning af antallet af kandidater, der er berettiget til at indsende et bud.
Antallet af kandidater, der er berettiget til at indsende et bud: Ingen
Køberen tjekker kandidaternes evne til at udøve den professionelle aktivitet, økonomisk og finansiel kapacitet samt de tekniske og professionelle evner. I overensstemmelse med de ovennævnte bestemmelser i offentlig anskaffelseslovgivning vil kun
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Franciaország – Magasépítési munka – TRAVAUX DE REHABILITATION DE LA RESIDENCE ALLENDE - QUARTIER DILLON - FORT-DE-FRANCE - LOT 10 VRD
Société Immobilière de La MartiniqueFrankrigBuilding construction workEarthmoving workFrist om 30 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Franciaország – Mérnöki és építési munkák – Conception Réalisation pour le renforcement du passage supérieur en dalle précontrainte 1866, et du passage supérieur en dalle armée 1790 sur l’autoroute A8
ESCOTA SOCIETE DES AUTOROUTES ESTEREL, COTE D'AZUR, PROVENCE, ALPESFrankrigEngineering works and construction worksBridge renewal construction workConcrete workIngen frist angivetPubliceret den 02. sep. 2026
Franciaország – Építési munkák – Appel d'offres ouvert
Le Logis CorseFrankrigConstruction workFrist om 14 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Franciaország – Autópálya építése – ESTK - Travaux d'effacement des gares de péage
AREA.FrankrigMotorway construction worksFrist om 28 dagePubliceret den 02. sep. 2026