Tyskland – Arkitekt-, ingeniør- og planlægningsvirksomhed – Fachplanung Technische Ausrüstung TGA Anlagengruppe 4-6 gem. Teil 4, Abschnitt 2 HOAI 2021
Beskrivelse
Grundsaneringen omfatter Beulenhaus, køkkenbygningen og remisen på Schwaansche Str. 4-5 i Rostock. Bygningerne har en høj bygningshistorisk værdi, da de i dele stammer tilbage til det 17. århundrede. BGF udgør ca. 2.011 m², BRI ca. 6.743 m³ og NUF 1-6 ca. 840 m². Grundsaneringen udføres under forudsætningen om den monumentale mål for alle byggeelementer. Planlægningsydelserne for statiske beregninger udbydes fra Lph 2-8 i overensstemmelse med det specifikke arbejdskort. I forbindelse med en mulighedsstudie er en besættelsesplan udarbejdet. Desuden er diverse ekspertvurderinger allerede blevet udarbejdet i forvejen. Specielle træk ved statiske beregninger er bl.a. bindværkskonstruktion med udmuret firkant, etagegulve: træbælgede med indsætning og sadeltag som kælkebælgede med hovedbånd. Anslagte omkostninger: KG 300 ca. 5,1 mio; KG 400 ca. 1,37 mio.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Németország – Építészeti, mérnöki és tervezési szolgáltatások – Rahmenvereinbarungen über Generalplanungsleistungen für die Infrastruktur von BOS Funkstandorten des Landes NRW
Landesamt für Zentrale Polizeiliche Dienste NRWTysklandArchitectural, engineering and planning servicesArchitectural, engineering and surveying servicesEngineering design servicesFrist om 32 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Projekt- és tervelőkészítés, költségbecslés – VG Zell, Stadt Zell (Mosel) - Planungs-, Gestaltungs- und Umsetzungsbegleitungsleistungen für eine digitale Wein-Erlebniswelt - Wettbewerbsoffenes Verfahren
Stadt Zell (Mosel)TysklandProject and design preparation, estimation of costsFair and exhibition organisation servicesInterior design servicesIngen frist angivetPubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Planungsleistungen Komplexe Modernisierung
WBM Wohnungsbaugesellschaft Berlin-Mitte mbHTysklandArchitectural, construction, engineering and inspection servicesFrist om 32 dagePubliceret den 02. sep. 2026
Németország – Mérnöki tanulmány – Hydrogen Import Terminal (HITW) Terminal-FEED Study
Hydrogen Import Terminal Wilhelmshaven GmbHTysklandEngineering studiesIngen frist angivetPubliceret den 02. sep. 2026