Italien – Finansforvaltning og likviditetsstyring – Servizio di tesoreria comunale
Beskrivelse
Tjenesteforvaltning for kommunens kasse. Genstand for den pågældende udlicitering er kommunen Taranto kasseforvaltning og består af de samlede operationer, der er knyttet til kommunens finansielle drift, specielt rettet mod inddrivelse af indtægter, betaling af udgifter, opbevaring af titler og værdier og de tilknyttede forpligtelser, der er fastlagt af lov, vedtægter, kommunens regler eller aftaler. Den bank, der vinder udliciteringen, overtager stillingen som kasserer og sørger for alle de forpligtelser, der er fastlagt af lov og den pågældende kontrakt, og overtager ansvaret herfor. Udliciteringen er et helhedsopgør og består af et enkelt lot, idet det på grund af tjenestens karakteristika og de særlige udførelsesmetoder for ydelserne er nødvendigt med en enheds- og ensartet drift af en enkelt økonomisk operatør, for at sikre en effektiv koordinering af de ydelser, der er genstand for udliciteringen, og en optimering af ressourcerne. Den samlede værdi af udliciteringen, der er fastsat som udgangspunkt for udliciteringen for en femårig periode, udgør € 1.600.000,00 (euro en million seks hundred tusinde/00), fritaget for moms. De omkostninger, der er knyttet til kasseforudbetaling (renter og disponibilitetsgebyr), er ikke inkluderet i den værdi, der er fastsat som udgangspunkt for udliciteringen, idet de er eventuelle og afhængige af den faktiske aktivering. Enheden har foretaget lukning af titeldossier i opbevaring hos kommunens kasseforvaltning; derfor anses det omfavnende beløb for kasse- og kassetjenesten for at være fritaget i henhold til artikel 10, første stk., nr. 1) af d.P.R. nr. 633 af 1972 (i overensstemmelse med Skatteministeriets svar nr. 188/2023). Den værdi, der er fastsat som udgangspunkt for udliciteringen, omfatter arbejdskostnederne, som den udliciterende enhed har estimeret til € 203.580,00 for en femårig periode.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – GARA EUROPEA A PROCEDURA APERTA PER L’APPALTO DEI SERVIZI DI COPERTURA ASSICURATIVADELL’ENTE
Comune di RietiItalienInsurance servicesLiability insurance servicesLegal expenses insurance servicesFrist om 30 dagePubliceret den 31. aug. 2026
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – AFFIDAMENTO DEI “SERVIZI ASSICURATIVI – RISCHI ELEMENTARI E AUTOMEZZI” PER UN TRIENNIO, SOPRA SOGLIA COMUNITARIA CON IL CRITERIO DEL MINOR PREZZO.
COMUNE DI SESTUItalienInsurance servicesMotor vehicle insurance servicesFrist om 15 dagePubliceret den 31. aug. 2026
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – Procedura aperta per l’affidamento di servizi assicurativi in favore di Principia per il triennio 31.12.2026/31.12.2029, suddivisa in n. 6 Lotti
PRINCIPIA S.P.A.ItalienInsurance servicesFrist om 13 dagePubliceret den 31. aug. 2026
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – PROCEDURA APERTA TELEMATICA SOPRA SOGLIA EUROUNITARIA AI SENSI DELL'ART. 71 DEL D.LGS. N36/2023
PROVINCIA DI PERUGIAItalienInsurance servicesFrist om 31 dagePubliceret den 31. aug. 2026