Italien – Luftfartøjer uden pilot – GARA PER ACQUISIZIONE E SOSTEGNO SISTEMI AEROMOBILE A PILOTAGGIO REMOTO (SAPR) AD ALA FISSA DI CLASSE MINI
Beskrivelse
Beløbet for kontraktet er 22.286.153,08 €, hvoraf den ikke programmerede del skal beregnes på basis af budrabatten på budgrundlaget og ikke må overstige 20% af kontraktsbeløbet. Tilbuddet skal indeholde en option på et samlet beløb svarende til 50% af kontraktsbeløbet. Derfor er det maksimale beløb for virksomheden 33.429.229,62 € (22.286.153,08 € + 11.143.076,54 €). Mini Micro UAV er opkøb og støtte af faste vinger af Mini-klassen med VTOL (Vertical Take Off and Landing) - færdig Aeromobile Remote Piloted (SAPR) System. Mandatet er rettet mod opkøbet af - 50 Aeromobile Remote Piloted (SAPR) Systemer af Mini-klassen med faste vinger VTOL, hver inklusive: • 2 aeromobile hver med tilhørende multisensor: Elektro-optisk/Infrarød/Laser Illuminator/Laser Range-Finder; • 1 fuldt jordsystem (bestående af 2 kommando- og kontrolstationen (Ground Control Station - GCS) med indlejret simulator, kommunikationsudstyr til kontrol af aeromobilet og modtagelse/overførsel af data og billeder, interkonnektions- og strømforsyningsudstyr, Aircraft Ground Equipment (AGE); • forudse leveringen af et ekstra fuldt radioterminal (for hvert system) for at gøre integration inden for det taktiske netværk i det Italienske Hær muligt; - udstyr/udstyr til udførelse af alle aktiviteter forudset i LINE (på stedet) og BASE MAINTENANCE (laboratorium) vedligeholdelsesplaner; - - rygsekke til taktisk transport af systemet og kasser (type "peli case") til operativ/strategisk transport; - Reservedele (PdR) til at sikre 100 timers flyvetid pr. system pr. år i tre år; - Tilføjelsessensorer til opkøb: multibånd, 3D aerofotogrammetrisk, Laser Image Detection and Ranging (LIDAR), IR termografisk med IR-sensor, data-relay i UHF; - Brugs- og vedligeholdelsesmanualer; - - on-site teknisk support på anmodning, til planlagte og korrektive vedligeholdelsesaktiviteter på nationalt område i 18 måneder; - - ingeniørstøtte for at sikre flyvesikkerheden i overensstemmelse med gældende luftfartslovgivning i 18 måneder; - - offline teknisk support; - - kurser i uddannelse af instruktører, tekniske vedligeholdelsesinstruktører og vedligeholdelsesoperatører; - aktiviteter til Certifikation af Typen af SAPR-systemet som forudsat af AER(EP).P22; - - verifikation af systemet gennem sikkerhedstests for cyber-sårbarhed.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Olaszország – Vasúti berendezések – 500108697_2026 - FORNITURA DI MORSE DI AMARRO PER TE
RETE FERROVIARIA ITALIANA SPAItalienRailway equipmentFrist om 44 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Olaszország – Hulladéktömörítő járművek – FORNITURA DI N. 3 AUTOCARRI 2 ASSI DA 14 – 16 M³ PER IL SERVIZIO DI RACCOLTA RIFIUTI SOLIDI URBANI DI SEAB S.P.A., CON LA CONSEGUENTE PERMUTA DI N°3 VEICOLI USATI DI SEAB S.P.A. (F-1143 2026)
Energie-Umweltbetriebe Bozen Ag - Büro für Ausschreibungen und VerträgeItalienRefuse-compaction vehiclesFrist om 37 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Olaszország – Tömegközlekedési buszok – PROCEDURA APERTA, AI SENSI DELL’ART. 71 DEL D.LGS. 36/2023, PER LA FORNITURA DI N.1 AUTOBUS DI CLASSE I, A DUE ASSI, CON PROPULSIONE 100% ELETTRICA, DESTINATO AL TRASPORTO PUBBLICO LOCALE URBANO
Azienda Multi Servizi Comunali spaItalienPublic-service busesFrist om 20 dagePubliceret den 03. sep. 2026
Olaszország – Tömegközlekedési buszok – 012026 Fornitura di n 3 autobus ibridi interurbani classe II
AUTOSERVIZI LOCATELLI SRLItalienPublic-service busesFrist om 12 dagePubliceret den 02. sep. 2026