Γερμανία – Φαρμακευτικά προϊόντα – Abschluss nicht exkl. Arzneimittel-Rabattvereinb. nach § 130a Abs. 8 SGB V im Wege eines Open-House-Modells zum Wirkstoff Ustekinumab (ATC-Code nach WHO: L04AC05)
Περιγραφή
Το αντικείμενο αυτής της δημοσίευσης είναι η υπογραφή μη αποκλειστικών συμφωνιών έκπτωσης σύμφωνα με το § 130a Abs. 8 SGB V για φάρμακα με την ενεργή ουσία Ustekinumab (ATC-Code σύμφωνα με την Παγκόσμια Οργάνωση Υγείας: L04AC05). Η υπογραφή της συμφωνίας γίνεται στο πλαίσιο ενός ονομαζόμενου Open-House μοντέλου, δηλαδή, η υπογραφή συμφωνίας είναι ανοιχτή για όλα τα ενδιαφερόμενα φαρμακευτικά εταιρείες μέσα στο χρονικό διάστημα συμμετοχής, με την προϋπόθεση ότι αυτές ικανοποιούν και αποδέχονται τις προϋποθέσεις συμμετοχής. Ως αποτέλεσμα, δεν πραγματοποιούνται ατομικές διαπραγματεύσεις και δεν υπάρχει (προμήθεια) αποκλειστικότητα. Αναφέρεται ότι η ποσότητα της αγοράς είναι άγνωστη, καθώς εξαρτάται από την ζήτηση και την εξέλιξη του αριθμού των ασφαλισμένων, από τη συμπεριφορά των ιατρών και από την συμπεριφορά των δημόσιων φαρμακείων. Ως αποτέλεσμα, δεν εγγυώνται ελάχιστες ποσότητες αγοράς. Τα ενδιαφερόμενα φαρμακευτικά επιχειρήματα μπορούν να κατεβάσουν τα έγγραφα συμμετοχής από τον χώρο του έργου του Γερμανικού Πύλη Δημόσιας Διοίκησης (DTVP). Για αυτό, απαιτείται αρχικά μια αίτηση για πρόσβαση στον χώρο του έργου. Μετά την ελευθέρωση από τον δαπάνη, μπορούν να έχουν πρόσβαση στα έγγραφα συμμετοχής. Για το περιεχόμενο των εγγράφων συμμετοχής - ιδιαίτερα για το περιεχόμενο της συμφωνίας έκπτωσης και τους εκεί αναφερόμενους εξοντώσεις - πρέπει να διατηρείται απόλυτο σιγή. Η πλήρης ή μερική μεταφορά ή προσβασιμότητα περιεχομένου των εγγράφων συμμετοχής σε τρίτους απαιτεί την προηγούμενη γραπτή συγκατάθεση του δαπάνη. Αν αποφασθεί να μην συμμετάσχει, όλα τα έγγραφα πρέπει να καταστρέφονται αμέσως με τρόπο που προστατεύει την προστασία δεδομένων. Τα έγγραφα που πρέπει να υποβληθούν προκύπτουν από τα στοιχεία που έχουν αποθηκευθεί στον χώρο του έργου "Προσχέδιο" και "Εξηγήσεις των όρων της συμφωνίας". Η επικοινωνία, συμπεριλαμβανομένης της μετάδοσης των εγγράφων συμμετοχής, γίνεται ηλεκτρονικά μέσω του πύλης διαχείρισης DTVP; λεπτομέρειες για αυτό μπορούν να βρεθούν στα παραπάνω έγγραφα. Όποιες διαφορετικές αναφορές στην διακήρυξη προσφοράς οφείλονται σε τεχνικούς λόγους και δεν έχουν νομική ισχύ. Οι αιτήσεις συμμετοχής μπορούν να υποβληθούν για πρώτη φορά έως τις 7 Ιουλίου 2026. Όλες οι άλλες προθεσμίες υποβολής μπορούν να βρεθούν στο έγγραφο "Προθεσμίες υποβολής" που έχει αποθηκευθεί στον χώρο του έργου. Αν η ημερομηνία της προθεσμίας υποβολής πέσει σε Σάββατο, Κυριακή ή σε εθνική αργία, τότε αντικαθίσταται από την επόμενη εργάσιμη ημέρα. Σε περίπτωση καθυστέρησης, οι υποβληθείσες αιτήσεις συμμετοχής θα ληφθούν υπόψη στην επόμενη προθεσμία υποβολής. Η συμφωνία έκπτωσης λήγει, ανεξάρτητα από την ημερομηνία υπογραφής της συμφωνίας, το αργότερο στις 31 Ιουλίου 2027. Ο δαπάνης διατηρεί το δικαίωμα να τερματίσει τη διαδικασία Open-House πρόωρα, ιδιαίτερα σε περίπτωση υπογραφής αποκλειστικών συμφωνιών έκπτωσης; σε αυτήν την περίπτωση, οι συμφωνίες έκπτωσης που έχουν ήδη υπογραφεί λήγουν σύμφωνα με τις όρους της συμφωνίας. Σύμφωνα με τις εμπειρίες του δαπάνη, αποκλειστικές συμφωνίες έκπτωσης τείνουν να μπαίνουν σε ισχύ συνήθως 8 έως 12 μήνες μετά την δημοσίευση της αντίστοιχης διακήρυξης προσφοράς στο Προσαρμοστικό του Εφημερίδας της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Κωδικοί CPV
Έγγραφα & υποβολή
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Σχετικοί διαγωνισμοί
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Abschluss eines nicht exklusiven Rabattvertrages nach § 130a Abs. 8 SGB V zu Arzneimitteln mit dem Wirkstoff Guanfacin (ATC-Code: N06BA21).
AOK Niedersachsen. Die Gesundheitskasse.ΓερμανίαPharmaceutical productsΟρίο σε 726 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 01 Σεπ 2026
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Open house Arzneimittelrabattverträge zum Wirkstoff Ticagrelor, ATC B01AC24
AOK Rheinland-Pfalz/Saarland - Die GesundheitskasseΓερμανίαPharmaceutical productsΟρίο σε 210 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 01 Σεπ 2026
Németország – Testápoló termékek – Rahmenvertrag über Lieferung von Toilettenpapier / Papierfalthandtücher / flüssige Handwaschseife (GB StMUV)
Freistaat Bayern, vertreten durch das Bayerische Landesamt für UmweltΓερμανίαPersonal care productsSoapToilet paperΟρίο σε 34 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 01 Σεπ 2026
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Open house Arzneimittelrabattverträge zum Wirkstoff Oxycodon und Naloxon, ATC N02AA55
AOK Rheinland-Pfalz/Saarland - Die GesundheitskasseΓερμανίαPharmaceutical productsΟρίο σε 240 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 01 Σεπ 2026