Ελβετία – Υπηρεσίες αρχιτεκτονικής, κατασκευαστικών έργων, έργων πολιτικού μηχανικού και επίβλεψης – Projekt Mitholz: Räumung ehemaliges Munitionsdepot, Mandat Generalplaner Zwischennutzung Anlage TP 2
Περιγραφή
Στο Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο, στο Μιθολτς BE, κατασκευάστηκε ένα υπόγειο στρατιωτικό αποθήκη πυρομαχικών. Το 1947, ένα μέρος των αποθηκευμένων πυρομαχικών εξερράγη. Η τότε διεξαγωγή της εκτίμησης κινδύνου του απομείναντος αποθήκευσης πυρομαχικών χαρακτηρίστηκε ως μη κριτική. Νέες εκτιμήσεις κινδύνου από το 2018 και το 2020 έδειξαν μεγαλύτερο κίνδυνο από ό,τι είχε υπολογιστεί μέχρι σήμερα. Η Ομοσπονδιακή Συμβούλιο αποφάσισε στις 04.12.2020 την απομάκρυνση του πρώην αποθήκευσης πυρομαχικών και ανέθεσε μια επεκτάσθηκε οργάνωση του έργου με την σχεδίαση και την προετοιμασία των σχετικών εργασιών. Με την παρουσία της προκήρυξης, το μαντάτο «Γενικός Σχεδιαστής Προσωρινής Χρήσης Οικοδομή» εντός του υποπρογράμματος TP 2 «Κατασκευές και Κατασκευαστική Υποστήριξη» προμηθεύεται. Ο αναζητούμενος παραγγελιοδότης αναλαμβάνει τη λειτουργία του Γενικού Σχεδιαστή για αποκαταστάσεις, ανακαινίσεις και μετατροπές, ώστε η υπάρχουσα υπόγεια εγκατάσταση να προσανατολίζεται στις απαιτήσεις των μελλοντικών διαδικασιών της αποθήκευσης πυρομαχικών. Οι κεντρικοί στόχοι της διαδικαστικής δραστηριότητας είναι οι ρόλοι του αρχιτέκτονα, του σχεδιαστή HLKSE και του μηχανικού, ενώ οι υπηρεσίες ασφαλείας και περιβάλλοντος αποτελούν επίσης μέρος των υποχρεώσεων.
Κωδικοί CPV
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Σχετικοί διαγωνισμοί
Svájc – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – LT137 Puidoux - Romanel_Planificateur général SIA Phases 3
Chemins de fer fédéraux CFF, Infrastructure, Achats, Supply Chain et production, Achats projets de construction, Emplacement BerneΕλβετίαArchitectural, construction, engineering and inspection servicesΟρίο σε 51 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 31 Αυγ 2026
Svájc – Repülőtéri mérnöki szolgáltatások – BKP 197 Geometer / P19AA532 ZRH Tower
Flughafen Zürich AG - Einfache Gesellschaft "Raumfachwerk"ΕλβετίαAirport engineering servicesEngineering servicesMonitoring and control servicesΟρίο σε 41 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 31 Αυγ 2026
Svájc – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Rorschach: Neue Serviceanlage Etappe 1 & 2 und 6. Perronkante & Doppelspurausbau - Fachplaner Kabel
Chemins de fer fédéraux suisses CFF, Infrastructure – Achats, Supply Chain et production, Achats projets de construction, Région EstΕλβετίαArchitectural, construction, engineering and inspection servicesΟρίο σε 48 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 30 Αυγ 2026
Svájc – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Campus Battelle, rénovation énergétique des bâtiments C et F
Office cantonal des bâtiments (OCBA)ΕλβετίαArchitectural, construction, engineering and inspection servicesΟρίο σε 38 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 30 Αυγ 2026