Ελλάδα – Υπηρεσίες προληπτικής συντήρησης – Προκήρυξη ανοικτού διαγωνισμού άνω των ορίων για την προμήθεια συμβολαίων συντήρησης, για την κάλυψη των αναγκών συντήρησης και επισκευής του αναλυτικού εξοπλισμού των εργαστηρίων των Υπηρεσιών του Γενικού Χημείου του Κράτους
Περιγραφή
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η προμήθεια συμβολαίων συντήρησης για την κάλυψη των αναγκών προληπτικής και επανορθωτικής συντήρησης του αναλυτικού εξοπλισμού των εργαστηρίων του Γενικού Χημείου του Κράτους. Ως «προληπτική συντήρηση» ορίζεται το σύνολο των ενεργειών, που σκοπό έχουν τη διατήρηση του αναλυτικού εξοπλισμού σε πλήρη και ορθή λειτουργία. Περιλαμβάνει τον προγραµµατισµένο και περιοδικό έλεγχο ορθής λειτουργίας των οργάνων καθώς και προληπτικές αντικαταστάσεις εξαρτημάτων ή ανταλλακτικών μικρού χρόνου ζωής (πχ φίλτρα, liner, septum, filament, nuts, ferrules κα), επισκευές, βελτιώσεις, διορθώσεις, ώστε να αποτραπεί η εμφάνιση αστοχιών και βλαβών. Η προληπτική συντήρηση γίνεται σύμφωνα µε τις προδιαγραφές και τεχνικές οδηγίες του οίκου κατασκευής και την κατάσταση στην οποία βρίσκεται το όργανο. Ως «επανορθωτική συντήρηση» ή επισκευή ορίζεται το σύνολο των ενεργειών, που σκοπό έχουν την επιδιόρθωση βλαβών του αναλυτικού εξοπλισμού, οι οποίες εμφανίζονται κατά τη διάρκεια του συμβολαίου συντήρησης. Περιλαμβάνει την αντικατάσταση εξαρτημάτων, ανταλλακτικών και αναλωσίμων, την εργασία επισκευής και τον έλεγχο ορθής λειτουργίας, προκειμένου να αποκατασταθεί η πλήρης και ορθή λειτουργία των οργάνων. Tα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι λοιπές απαιτήσεις περιγράφονται αναλυτικά στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α’ της Διακήρυξης. Προσφορές υποβάλλονται για ένα, για περισσότερα από ένα ή για όλα τα Τμήματα, όπως αυτά περιγράφονται στο Παράρτημα Α' της Διακήρυξης. Σημειώνεται ότι κάθε προσφορά πρέπει να περιλαμβάνει το σύνολο του αναλυτικού εξοπλισμού που περιλαμβάνεται στο προσφερόμενο Τμήμα. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 1.185.000,00 € πλέον Φ.Π.Α. (24%) 284.400,00€, ήτοι συνολικά 1.469.400,00€ Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς. Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε 36 μήνες από την ανάρτησή της στο ΚΗΜΔΗΣ.
Κωδικοί CPV
Έγγραφα & υποβολή
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Σχετικοί διαγωνισμοί
Görögország – Gyógyászati berendezéssel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások – ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ υπ’ αριθμ. 31/2026«Παροχή υπηρεσιών συντήρησης με ανταλλακτικά Ι) του Αξονικού Τομογράφου INGENUITY CORE 128 και ΙΙ) του Κεντρικού Server Εφαρμογών Μετεπεξεργασίας Philips Intellispace, με S/N:336096, 98110 και ΚΜ:00029 του Εργαστηρίου Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας του Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης »
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣΕλλάδαRepair and maintenance services of medical equipmentΟρίο σε 32 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 03 Σεπ 2026
Görögország – Javítási és karbantartási szolgáltatások – ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ «ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΡΑΚΗΣ»
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο ΘράκηςΕλλάδαRepair and maintenance servicesΟρίο σε 32 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 01 Σεπ 2026
Görögország – Villamos géppel, készülékkel és hozzá tartozó berendezéssel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások – ΕΠΙΣΚΕΥΗ & ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ ΓΙΑ 36 ΜΗΝΕΣ
ΔΗΜΟΣ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥΕλλάδαRepair and maintenance services of electrical machinery, apparatus and associated equipmentΟρίο σε 38 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 01 Σεπ 2026
Görögország – Hajójavítási és karbantartási szolgáltatások – Παροχή Υπηρεσιών Εφαρμογής /Συντήρησης Συστημάτων Βαφής και Καθαρισμού Επιφανειών Π. Πλοίων, Πλωτών Μέσων και Δεξαμενών στο Ναύσταθμο Κρήτης (ΝΚ), Μέσω Σύναψης Συμφωνίας-Πλαίσιο Διάρκειας Δύο (2) Ετών, Συνολικής Εκτιμώμενης Αξίας Εννιακοσίων Πενήντα Χιλιάδων Ευρώ (950.000,00€) (συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων και Απαλλασσομένου ΦΠΑ)
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΟΥ - ΚΕΝΤΡΟ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥΕλλάδαRepair and maintenance services of shipsΟρίο σε 38 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 25 Αυγ 2026