Γαλλία – Υπηρεσίες οδικών μεταφορών – DÉLÉGATION DE SERVICE PUBLIC POUR L'EXPLOITATION DU RÉSEAU DE TRANSPORT PUBLIC TEMO
Περιγραφή
Η παρουσίαση της διαδικασίας έχει ως αντικείμενο την παραχώρηση της δημόσιας υπηρεσίας του δικτύου TEMO. Ο Σύνδεσμος των Τεριτόριων και των Μοβιλιτών Moselle Nord (TEMO), η αρμόδια αρχή της κινητικότητας, περιλαμβάνει το έδαφος των 54 δήμων και έχει 210.000 κατοίκους. Το τρέχον δίκτυο μεταφορών TEMO (πρώην CITELINE) περιλαμβάνει τώρα 70 εμπορικές γραμμές (από τις οποίες 18 βασικές γραμμές, 3 ναυτιλιακές, 2 γραμμές της Κυριακής, 31 συμπληρωματικές γραμμές και 16 σχολικές γραμμές), 22 υπηρεσίες μεταφοράς με ζήτηση (TAD) που ονομάζονται TeMo'Flex Territory, 3 υπηρεσίες TAD που ονομάζονται TeMo'Flex Enterprise, 1 υπηρεσία TAD που ονομάζεται TeMo'Flex Station, 1 υπηρεσία TAD που ονομάζεται TeMo'Flex της Κυριακής, και μια υπηρεσία μεταφοράς ατόμων με περιορισμένη κινητικότητα που ονομάζεται Trans'PMR. Το δίκτυο αντιπροσωπεύει 3.779.132 εμπορικά χιλιόμετρα ετησίως το 2025 για 3.863.188 ταξίδια το 2025, εκμεταλλευόμενο με 152 οχήματα έως τις 31/12/2025 και 277 ETP υπαλλήλους, από τους οποίους 201 οδηγοί, για ένα ετήσιο εσόδιο 22,3 εκατομμύρια ευρώ το 2024. Οι εμπορικές εισφορές ανήλθαν σε 3,2 εκατομμύρια ευρώ το 2024, από τα οποία 2,575 εκατομμύρια εισφορές από ταρίφες (δοσμένα 2024). Το 2025 οι εισφορές από ταρίφες είναι 2.884.629 ευρώ. Τα επενδύσεις γίνονται κυρίως από την αρμόδια αρχή, η οποία τα παρέχει στον παραχωρητή. Ο Σύνδεσμος TEMO πραγματοποιεί ένα έργο για λεωφορείο υψηλού επιπέδου υπηρεσίας (BHNS) με την ονομασία Citézen, που καλύπτει 48,5 χλμ., από τα οποία 15,5 χλμ. σε ιδιωτικό χώρο, 26,5 χλμ. στη φάση 1 του πυρήνα του δικτύου (Yutz-Thionville-Terville-Florange/Uckange-Hayange) και 22 χλμ. στη φάση 2 της επέκτασης του δικτύου. Η φάση 1 του Πυρήνα του Δικτύου πρέπει να εφαρμοστεί στις 1 Ιανουαρίου 2029, και η φάση 2 προγραμματίζεται για τις 1 Ιανουαρίου 2031. Η τρέχουσα σύμβαση λήγει στις 31 Δεκεμβρίου 2026. Η νέα σύμβαση θα πρέπει να προβλέψει και να συνοδεύει την σημαντική εξέλιξη του δικτύου που θα αποτελέσει η άφιξη του BHNS, και θα ενσωματώσει επομένως τη προεπισκόπηση του BHNS. Θα έχει διάρκεια τριών ετών, με επιλογή επέκτασης ενός έτους. Τα επενδύσεις θα γίνονται από το TEMO. Δύο γραμμές μεταφορών της περιοχής Fluo 57 και Fluo 54, που έγιναν εσωτερικές του εδάφους του Σύνδεσμου TEMO, θα ενσωματωθούν στο δίκτυο στις 31 Αυγούστου 2027 και 31 Αυγούστου 2029, αντίστοιχα.
Κωδικοί CPV
Έγγραφα & υποβολή
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Σχετικοί διαγωνισμοί
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-Cadre de prestations de chargement et de déchargement et de transports de moyens de réalimentation en Corse.
EDF SAΓαλλίαRoad transport servicesΔεν έχει δοθεί προθεσμίαΔημοσιεύτηκε στις 03 Σεπ 2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Appel d’offres en vue des prestations d’excursions à la journée et de séjours organisés pour les « Animations de Temps Libre (ATL)» et l’« Accueil Collectif de Mineurs Sans Hébergement (ACMSH) » de la Commune de Carqueiranne
Commune de Carqueiranne (83)ΓαλλίαRoad transport servicesTravel servicesTravel agency, tour operator and tourist assistance servicesΟρίο σε 32 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 03 Σεπ 2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-cadre de transport de l'UNSS pour la MARTINIQUE, GUYANE et la REUNION
Union National du Sport Scolaire (UNSS)ΓαλλίαRoad transport servicesΟρίο σε 30 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 03 Σεπ 2026
Franciaország – Közúti tömegközlekedési szolgáltatások – Gestion et exploitation des services publics de transports non urbains de voyageurs du réseau Aléop en Sarthe
Région des Pays de la LoireΓαλλίαPublic road transport servicesRepair, maintenance and associated services related to roads and other equipmentΟρίο σε 55 ημέρεςΔημοσιεύτηκε στις 02 Σεπ 2026