Saksa – Farmaseuttiset tuotteet – Abschluss nicht exkl. Arzneimittel-Rabattvereinb. nach § 130a Abs. 8 SGB V im Wege eines Open-House-Modells zum Wirkstoff Ustekinumab (ATC-Code nach WHO: L04AC05)
Kuvaus
Tämän julkaisun kohde on ei-eksluusivien alennussopimusten solmiminen § 130a § 8 SGB V:n mukaisesti lääkkeistä, joiden aktiivinen ainesosa on Ustekinumab (WHO:n ATC-koodi: L04AC05). Sopimuksen solmiminen tapahtuu niin sanotun Open-House-mallin puitteissa, mikä tarkoittaa, että sopimuksen solmiminen on kaikille kiinnostuneille farmaseuttisille yrityksille mahdollista osallistumisajan aikana, jos ne täyttävät osallistumisehdot ja hyväksyvät ne. Tämä johtaa siihen, että yksilöllisiä sopimusneuvotteluja ei johdeta ja (toimitus-)eksluusiivisuutta ei ole. Huomautetaan, että ostomäärä on tuntematon, koska se riippuu kysynnästä ja vakuutettujen määrän kehityksestä, lääkäreiden määräämisestä sekä julkisten apteekkien jakamis- ja varastointikäytännöistä. Minimiostomäärät eivät siksi ole takaamattomia. Kiinnostuneet farmaseuttiset yritykset voivat ladata osallistumisaineistot Saksan hankintaportaalin (DTVP) projektitilasta. Tähän on ensin tarvittava hakemus pääsyyn projektitilaan. Kun pääsy on myönnetty, osallistumisaineistojen käyttö on mahdollista. Osallistumisaineistojen sisällöstä, erityisesti alennussopimuksen sisällöstä ja siinä mainituista alennuksista, on vaadittu täydellinen häädettä. Osallistumisaineistojen sisällön täydellinen tai osittainen välittäminen tai toisen osapuolen käyttö vaatii ennakkoon kirjallisen lupauksen. Jos osallistumisesta luovutaan, kaikki asiakirjat on tuhottava välittömästi tietosuojaan noudattaen. Lähteet, jotka on tarvittava, on määritelty projektitilassa olevissa dokumenteissa "Kirje" ja "Sopimusehtojen selitykset". Viestintä, mukaan lukien osallistumisaineistojen lähettäminen, tapahtuu sähköisesti Vergabeportali DTVP:n kautta; yksityiskohdat on otettu edellä mainituista dokumenteista. Mahdolliset vastakkaisten ilmoitusten teknisiä syitä ovat tekniikan syistä ja eivät ole sitovia. Osallistumishakemukset voidaan ensi kertaa lähettää 7. heinäkuuta 2026 mennessä. Kaikki muut lähettämisaikataulut on otettu projektitilassa olevasta liitteestä "Lähettämisaikataulut". Jos lähettämispäivä on lauantai, sunnuntai tai yleismaallinen virallinen juhlapäivä, korvataan päivä seuraavalla työpäivällä. Myöhästyneiden hakemusten lähettämisaikatauluun otetaan huomioon seuraavassa lähettämisaikataulussa. Alennussopimus päättyy, riippumatta sopimuksen solmimisajankohdasta, viimeistään 31. heinäkuuta 2027. Tilaisuuden järjestäjä pitää oikeutena lopettaa Open-House-menettelyn aikaisemmin, erityisesti eksluusivien alennussopimusten solmimisen tapauksessa; tällöin päättyvät jo solmitut alennussopimukset sopimusehtojen mukaan. Tilaisuuden järjestäjän kokemusten mukaan eksluusivien alennussopimukset voimaantuvat yleensä 8-12 kuukautta sen jälkeen, kun vastaava hankintailmoitus on julkaistu Euroopan unionin virallisen lehden lisäliitteessä.
CPV-koodit
Asiakirjat & lähetys
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Aiheeseen liittyvät hankinnat
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Abschluss eines nicht exklusiven Rabattvertrages nach § 130a Abs. 8 SGB V zu Arzneimitteln mit dem Wirkstoff Guanfacin (ATC-Code: N06BA21).
AOK Niedersachsen. Die Gesundheitskasse.SaksaPharmaceutical productsEräpäivä 726 päivässäJulkaistu 01.9.2026
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Open house Arzneimittelrabattverträge zum Wirkstoff Ticagrelor, ATC B01AC24
AOK Rheinland-Pfalz/Saarland - Die GesundheitskasseSaksaPharmaceutical productsEräpäivä 210 päivässäJulkaistu 01.9.2026
Németország – Testápoló termékek – Rahmenvertrag über Lieferung von Toilettenpapier / Papierfalthandtücher / flüssige Handwaschseife (GB StMUV)
Freistaat Bayern, vertreten durch das Bayerische Landesamt für UmweltSaksaPersonal care productsSoapToilet paperEräpäivä 34 päivässäJulkaistu 01.9.2026
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Open house Arzneimittelrabattverträge zum Wirkstoff Oxycodon und Naloxon, ATC N02AA55
AOK Rheinland-Pfalz/Saarland - Die GesundheitskasseSaksaPharmaceutical productsEräpäivä 240 päivässäJulkaistu 01.9.2026