Saksa – Arkkitehti-, rakennus-, insinööri- ja tarkastuspalvelut – .Europaweite Vergabe von Fachplanerleistungen der Technischen Ausrüstung der Anlagengruppen 4, 5 und 8 (Elektro) für die Leistungsphasen 2-3 und 5-9 für den Neubau Bürgerhaus Manolzweiler
Kuvaus
Alkuperäinen "Alte Schulhaus" Kaiserstr. 18, Winterbach-Manolzweiler pureta loppuun toukokuuhun 2026. Kaikki tämän nykyisen rakennuksen toiminnat tulevat sijoittamaan suunniteltuun uuteen kansalaiskeskukseen. Nämä ovat:
1. Palokunnan varasto, jossa on yksi ajoneuvokoppa, siihen kuuluva pukuhuone ensi kerroksessa ja varastotilat toisessa kerroksessa.
2. Kansalaiskeskus (pinta-ala 83,5 m2, 48 henkeä pöytäistuinten kanssa) yhdessä keittiön kanssa, paikkakuntakokouksia, tiedotus- ja informaatio- ja uskonnollisia tapahtumia, voimistelukursseja, jne. ja myös vuokrattavissa yksityiskäyttöön juhlatilaisuuksien ja syntymäpäiväjuhlien ajaksi.
3. Kurssihuone (pinta-ala 26 m2), esimerkiksi maalaustaiteen kursseja ja kokoushuoneena myös palokunnalle.
4. Julkinen kirjakaappi.
5. Rakennuksen ulkoalueella, yhdessä ulkoalueiden (autopaikat, polkupyöräasemat jne.) kanssa, rakennetaan jälleen julkinen leikkipaikka lapsille. Rakennuslupa uuden kansalaiskeskuksen rakentamiselle on myönnetty 02.12.2025 Rems-Murr-Kreisin maaherraksi. Tämän rakennusluvan perusteena on arkkitehtitoimisto archifaktur Julian Bärlin, Winterbachin suunnitelma. Winterbachin kunnanvaltuusto on päättänyt 04.11.2025 rakennusluvan uuden kansalaiskeskuksen rakentamiselle ja hyväksynyt kustannusarvion 2.768.300 EUR brutto.
Tämän hankintamenettelyn kohteena on:
- Teknisen varustelun suunnittelupalvelut laitteistoryhmien 4, 5 ja 8 (sähkö) (voimavirtajärjestelmät, viestintä- ja tietotekniikkajärjestelmät ja rakennuksen automatisointi) § 55 HOAI i. V. m. liite 15.1 suoritustasoista 2-3 ja 5-9 (lossi 3). Suunnittelupalvelut toteutetaan heti tilauksen jälkeen. Kunnanvaltuusto päättää hankintapäätöksestä huhtikuussa 2026 päättäjänä. Tilaus tapahtuu todennäköisesti huhtikuun lopussa/toukokuun alussa 2026. Rakennuspalveluiden hankinta tapahtuu suunnittelupalveluiden toteuttamisen jälkeen yksittäisissä ammattiosastoissa. Rakennustyöjen aloitusta pyritään aloittamaan mahdollisimman pian (kesä/syksy 2026), jotta kansalaiskeskus on käyttövalmis loppuvuonna 2027. Winterbachin kunta arvioi nykyisen suunnitelman mukaan, että kustannukset ovat noin 2,76 miljoonaa euroa brutto (KG 200-700 mukaan DIN 276-1:2018-12). Teknisen rakennuksen sähkövarustuksen kustannukset ovat noin 267.500,00 EUR brutto. Projektin ylin tavoite on kustannustehokkaan, toimivaisen ja taloudellisen toteuttamisen rakennushankkeen mukaisesti kunnanvaltuuston hyväksymän kustannusrajan huomioon. Hankkeelle on saatavilla taloudellista tukea. Tämän vuoksi on varmistettava, että suunnittelupalveluiden ja rakennustyöjen toteuttaminen on aikataulussa.
CPV-koodit
Asiakirjat & lähetys
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Aiheeseen liittyvät hankinnat
Németország – Mély- és magasépítési kivitelezéssel kapcsolatos mérnöki tervezési szolgáltatások – Kreis Bergstraße - Schul- und Bildungszentrum Ost, Viernheim
Kreis Bergstraße, Eigenbetrieb Schule + GebäudewirtschaftSaksaEngineering design services for the construction of civil engineering worksArchitectural services for outdoor areasEngineering-design services for traffic installationsEi eräpäivää annettuJulkaistu 02.9.2026
Németország – Építészeti, mérnöki és tervezési szolgáltatások – Rahmenvereinbarungen über Generalplanungsleistungen für die Infrastruktur von BOS Funkstandorten des Landes NRW
Landesamt für Zentrale Polizeiliche Dienste NRWSaksaArchitectural, engineering and planning servicesArchitectural, engineering and surveying servicesEngineering design servicesEräpäivä 32 päivässäJulkaistu 02.9.2026
Németország – Projekt- és tervelőkészítés, költségbecslés – VG Zell, Stadt Zell (Mosel) - Planungs-, Gestaltungs- und Umsetzungsbegleitungsleistungen für eine digitale Wein-Erlebniswelt - Wettbewerbsoffenes Verfahren
Stadt Zell (Mosel)SaksaProject and design preparation, estimation of costsFair and exhibition organisation servicesInterior design servicesEi eräpäivää annettuJulkaistu 02.9.2026
Németország – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – GW101 Koppenplatz - Planung Kabeltiefbau
Berliner Verkehrsbetriebe, Bereich Einkauf/ MaterialwirtschaftSaksaArchitectural, construction, engineering and inspection servicesEi eräpäivää annettuJulkaistu 02.9.2026