Saksa – Farmaseuttiset tuotteet – Abschluss nicht exkl. Arzneimittel-Rabattvereinb. nach § 130a Abs. 8 SGB V im Wege eines Open-House-Modells zum Wirkstoff Ticagrelor (ATC-Code nach WHO: B01AC24)
Kuvaus
Tämän julkaisun kohde on ei-ekslusiivisten alennussopimusten solmiminen § 130a SGB V:n 8. pykälän mukaisesti lääkkeistä, joiden tehoaine on Ticagrelor (WHO:n ATC-koodi: B01AC24). Sopimuksen solmiminen tapahtuu niin sanotun Open-House-mallin avulla, mikä tarkoittaa, että sopimuksen solmiminen on kaikille kiinnostuneille farmaseuttisille yrityksille avoinna osallistumisajan sisällä, jos ne täyttävät osallistumisehdot ja hyväksyvät ne. Tämä johtaa siihen, että yksilöllisiä sopimusneuvotteluja ei pidettä ja (toimitus-)ekslusiivisuutta ei ole. Huomautetaan, että ostomäärä on tuntematon, koska se riippuu kysynnästä ja vakuutettujen määrän kehityksestä, lääkäreiden määräämisestä sekä julkisten apteekkien jakelusta ja varastoinnista. Minimiostomäärät eivät siksi ole takaamattomia. Kiinnostuneet farmaseuttiset yritykset voivat ladata osallistumisaineistot Projektitilasta Saksan Hankintaportaalissa (DTVP). Tähän on ensin tarvittava hakemus pääsyyn projektitilaan. Kun hankkija on antanut pääsyn, osallistumisaineistoon voidaan siirtyä. Osallistumisaineistojen sisällöstä, erityisesti alennussopimuksen sisällöstä ja siellä mainituista alennuksista, on säilytettävä täydellinen vaikenne. Osallistumisaineistojen sisällön täydellinen tai osittainen siirtäminen tai paljastaminen kolmansille osapuolille edellyttää hankkijan etukäteen kirjallista suostumusta. Jos osallistumisesta luovutaan, kaikki aineistot on tuhottava heti tietosuojalainmukaisesti. Lähdeaineistot selvitään projektitilassa tallennetuista dokumenteista "Kirje" ja "Sopimusehtojen selitykset". Viestintä, mukaan lukien osallistumisaineistojen lähettäminen, tapahtuu sähköisesti Vergabeportalin DTVP kautta; yksityiskohdat tästä löytyvät aiemmin mainituista dokumenteista. Mahdolliset vastakkaiset tiedot hankintailmoituksessa ovat teknisten syiden vuoksi ja eivät vaadi sitovuutta. Osallistumispyynnöt voidaan ensi kerran jättää 4. kesäkuuta 2026 mennessä. Kaikki muut jättöajat löytyvät projektitilassa tallennetusta liitteestä "Jättöajat". Jos jättöajan päivä on lauantai, sunnuntai tai yleismaailmallinen juhlapäivä, korvataan se seuraava työpäivä. Myöhästyneet osallistumispyynnöt otetaan huomioon seuraavaan jättöaikaan. Alennussopimus päättyy, riippumatta sopimuksen solmimisajankohdasta, viimeistään 30. syyskuuta 2026. Hankkija pystyy lopettamaan Open-House-menettelyn edeltä, erityisesti ekslusiivisten alennussopimusten solmimisen tapauksessa; tällöin jo solmitut alennussopimukset päättyvät sopimusehtojen mukaisesti. Hankkijan kokemusten mukaan ekslusiiviset alennussopimukset astuvat voimaan yleensä 8-12 kuukautta julkaisun jälkeen, kun vastaava hankintailmoitus julkaistaan Euroopan unionin virallisen lehdistön lisäpainoksessa.
CPV-koodit
Asiakirjat & lähetys
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Aiheeseen liittyvät hankinnat
Németország – Orvosi felszerelések – Ortenau Klinikum - Achern Neubau Klinikgebäude 81022 (AC 20-30), VE5018 (KG620) Endoskopietürme Gyn
Ortenau KlinikumSaksaMedical equipmentsEndoscopy, endosurgery devicesEräpäivä 32 päivässäJulkaistu 03.9.2026
Németország – Gyógyszerészeti termékek – Arzneimittel- Rahmenrabattverträge nach §130a Absatz 8 SGB V
Kaufmännische Krankenkasse - KKHSaksaPharmaceutical productsEräpäivä 42 päivässäJulkaistu 03.9.2026
Németország – Autoklávok – Autoklav zur Laminatherstellung transparenter Verbundsysteme (OV PR1165442a)
Fraunhofer-Gesellschaft zur Förderung der angewandten Forschung e.V., IKTSSaksaAutoclavesEräpäivä 31 päivässäJulkaistu 03.9.2026
Németország – Sterilizáló-, fertőtlenítő- és egészségügyi eszközök – Sterilisation / Desinfektion
Klinikverbund Allgäu gGmbHSaksaSterilisation, disinfection and hygiene devicesEräpäivä 28 päivässäJulkaistu 03.9.2026