Saksa – Rakennustyöt – Neubau Campus Zentralklinikum Magdeburg – NCZMD - HLS-Ausführung – Technische Ausrüstung (Heizung – Lüftung - Sanitär)
Kuvaus
Universitätsklinikum Magdeburg A.ö.R. (UKMD) ja Medizinische Fakultät (FME) Otto-von-Guericke Universität (OvGU) muodostavat yhdessä Universitätsmedizin Magdeburg (UMMD). Tässä yhteistyössä yhdistetään tutkimus, opetus (FME) ja potilaiden hoito (UKMD). Noin 1.100 vuoteellaan Universitätsmedizin on Magdeburgin suurin sairaala ja myös Pohjois-Sachsen-Anhaltin suurin terveyslaitos. Rakennuksellinen klinikkarakenne on erityisesti dezentraalisuuden merkitsemä. Pääkampus, jonka kokonaispinta-ala on noin 300.000 neliömetriä, sijaitsee Leipziger Straße 44:ssa. Universitätsklinik für Frauenheilkunde, Geburtshilfe und Reproduktionsmedizin sekä Universitätsaugenklinikin asiakkaito sijaitsevat ulkopuolisella paikalla Gerhart-Hauptmann-Straße 35:ssä (ilman etäisyyttä noin 3 km). Pääkampus on tunnettu paviljonkirakenteesta. Klinikat, poliklinikat, laboratoriot, logistiikka sekä tutkimus ja opetus ovat dezentraalisesti jaettuna alueelle. Kaikkiaan yli 26 klinikkaa sekä 19 instituuttia ja muita itsenäisiä tai liitettyjä alueita on jaettu kahden paikan välillä. Loppuunmyyntiä, opetusta ja tutkimusta tarjoamisen lisäksi tarjoaa Universitätsmedizin Magdeburg koko multiprofessionaalisesta ja korkeasti erikoistuneesta terveydenhuollosta. Kaikkiaan noin 4.300 työntekijää työskentelee tutkimuksessa, opetuksessa, potilaiden hoidossa ja hallinnossa. Lisäksi noin 1.500 opiskelijaa on rekisteröity Medizinische Fakultätin sekä lisää Masterstudiengang Immunologien. UKMD:n nykyinen rakennusrakenne on tunnettu dislozierte Gebäudestruktur, baulichtechnische Infrastruktur sekä pitkät ja ei enää ajanmukaiset toimintarakenteet. On välitöntä toimintaa, jotta UMMD voidaan varustaa tulevaisuuden haasteille yliopistollisessa lääketieteessä ja kiireelliset rakennusongelmat ratkaistaan. Uuden Zentralklinikumin rakentaminen yhdistää nykyiset dislozierte klinikat ja toimintapaikat Universitätsklinikumin keskitettyyn ja rakennusfunktionaalisesti optimoituun rakenteeseen ja ratkaisee näin ei enää ajanmukaisen tilanteen. Tulevaisuudessa, huomioiden Bestandsflächenin taloissa 60a ja 60b, suuri osa klinisistä alueista ja suuri osa koko UKMD:n käyttöalueista sijoitetaan Zentralklinikumin kompleksiin. Uuden „Neuer Campus Zentralklinikum“ rakentaminen on Sachsen-Anhaltin suurin rakennushanke ja on menestykseen riippuvainen tulevaisuuden kannattavuuden kannalta paikan Leipziger Straßessa. Rakennus- ja suunnittelutoimenpiteet on jaettu useaan yksittäiseen, toisiinsa riippuvaisiin yksittäishankkeisiin. Rakennustoimenpiteiden monimutkaisuuden ja hankkeiden heterogeenisen luonteen vuoksi tämä on sekä sisällöllisesti että organisaation kannalta välttämätöntä. Nykyinen budjetti kokonaishankkeelle on noin 1 miljardi €, josta noin 650 miljoonaa € on vain uuden Zentralklinikumin (rakennusvaiheet 1 ja 2) rakentamiseen. Rakennuksen toimintojen painopiste on sijoitettu lääketieteellisen ajanmukaisten ja tulevaisuuden kestävyys, tehokkaiden toiminnan rakenteiden ja säästävien ratkaisujen yhteensopivuuteen. Lisäksi seuraavat vaatimukset on välttämätöntä huomioida: • On varmistettava, että moderni, turvallinen, kilpailukykyinen ja oikeudellisesti sääntelyn mukainen sairaanhoito on mahdollista paikan Universitätsmedizin Magdeburgissa ja nykyiset turvallisuusriskit on vähennetty. • Suunnittelu on tulevaisuuden kannalta kestävä ja innovaatiivinen. • On otettava huomioon mahdollisimman korkea automatisoinnin taso. • Zentralklinikumin suunnittelu on tehtävä siten, että rakennetaan korkeasti fleksibelinen rakennus. Tämä fleksibiliteetti on mahdollista, että muu käyttö on mahdollista muilla lääketieteellisillä erikoisalueilla; mahdollisesti myös muutoksen seurauksena lääketieteelliseen strategiaan. Rakennus on uusi Zentralgebäuden rakentaminen, joka on suunniteltu, suoritettu ja toiminut, mutta myös valmisteluvaiheessa on monimutkainen projekti, monimutkaisilla riippuvuuksilla ja monilla käyttäjillä. Haasteellista on myös uuden rakennuksen sijoittaminen nykyisiin rakenteisiin huomioiden olemassa olevat, osittain suojeltujen rakennusten. Rakennuksen monimutkaisuuden vuoksi on päättynyt, että uuden Zentralklinikumin rakentaminen on toteutettu Integrierte Projektabwicklung (IPA) -projektina. Yhteensä seuraavat IPA- kumppanit on suunniteltu ja toteutettu, missä avaingewerket on paketoitu ja suoritettu sukzessiivisesti: Schlüsselgewerk 1: ELT-Ausführung: Veröffentlichung am 19.01.2026 Schlüsselgewerk 2: HLS-Ausführung: Diese Bekanntmachung Schlüsselgewerk 3: TGA-Planung: Voraussichtliche Veröffentlichung am 10.02.2026 Schlüsselgewerk 4: Objektplanung einschl. Brandschutz: Voraussichtliche Veröffentlichung am 27.02.2026 Schlüsselgewerk 5: MSR/GLT Planung und Ausführung: Voraussichtliche Veröffentlichung am 13.03.2026 Schlüsselgewerk 6: Medizintechnik Planung und Ausführung: Voraussichtliche Veröffentlichung am 27.03.2026 Schlüsselgewerk 7: Tragwerksplan
CPV-koodit
Asiakirjat & lähetys
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Aiheeseen liittyvät hankinnat
Németország – Egészségügyi épületek kivitelezése – Sanierung Rotes Haus Westflügel - Los 300 Rohbauarbeiten
Universitätsklinikum Leipzig AöRSaksaConstruction work for buildings relating to healthStructural shell workBuilding alteration workEräpäivä 34 päivässäJulkaistu 01.9.2026
Németország – Homlokzati munka – Wärmedämm-Verbundsysteme, Fassadenarbeiten Haus 7
Land Berlin – Sondervermögen für Daseinsvorsorge- und nicht betriebsnotwendige Bestandsgrundstücke des Landes Berlin (SODA) c/o BIM Berliner Immobilienmanagement GmbHSaksaFacade workEräpäivä 48 päivässäJulkaistu 01.9.2026
Németország – Szaniterszerelési munka – BLB NRW Köln / Verwaltungs- und Finanzgericht Köln, Grundinstandsetzung, Sanitär-, Heizungs- & Raumlufttechnik
Bau- und Liegenschaftsbetrieb NRW KölnSaksaSanitary worksConstruction work for water and sewage pipelinesHeating, ventilation and air-conditioning installation workEräpäivä 33 päivässäJulkaistu 01.9.2026
Németország – Csővezeték, hírközlési és villamos vezeték építése autópályák, közutak, repülőterek és vasutak számára; terepegyengetés – Tief- und Rohrbauleistungen für den Bau der FGL096
ONTRAS Gastransport GmbHSaksaConstruction work for pipelines, communication and power lines, for highways, roads, airfields and railways; flatworkGeneral construction work for pipelinesInstallation of pipe systemEi eräpäivää annettuJulkaistu 01.9.2026