Ranska – Tieliikennepalvelut – DÉLÉGATION DE SERVICE PUBLIC POUR L'EXPLOITATION DU RÉSEAU DE TRANSPORT PUBLIC TEMO
Kuvaus
Tämä kysely koskee TEMO-julkisen palvelun toimeksiannon. TEMO-julkisliikenteen yhdistys (Territoires et Mobilités Moselle Nord), liikenteen järjestämisviranomainen, käsittää 54 kuntaa ja 210 000 asukasta. Nykyinen TEMO-liikenteen verkosto (ent. CITELINE) koostuu nykyisin 70 kaupallisesta linjasta (joista 18 rakenteellista linjaa, 3 navettaa, 2 sunnuntain linjaa, 31 täydennyslinjaa ja 16 koululinjaa), 22 kyseenalaista liikennettä (TAD) nimeltä TeMo'Flex Territoire, 3 kyseenalaista liikennettä nimeltä TeMo'Flex Entreprise, 1 kyseenalaista liikennettä nimeltä TeMo'Flex Gare, 1 kyseenalaista liikennettä nimeltä TeMo'Flex sunnuntai, ja henkilöliikenteen palvelu nimeltä Trans'PMR. Verkosto edustaa 3 779 132 kaupallista kilometriä vuosittain 2025, 3 863 188 matkaa 2025, 152 ajoneuvoa 31.12.2025 ja 277 työntekijää ETP, joista 201 kuljettajaa, 22,3 miljoonan euron liikevaihdon 2024. Kaupalliset tulot ovat 3,2 miljoonaa euroa 2024, joista 2,575 miljoonaa euroa verottomia tariffitulot (2024 tiedot); 2025 tariffitulot ovat 2 884 629 euroa verottomina. Investoinnit ovat pääasiassa järjestämisviranomaisen vastuulla, joka asettaa ne toimeksiantajalle. TEMO-julkisliikenteen yhdistys toteuttaa Bus à Haut Niveau de Service (BHNS) -projektin nimeltä Citézen, joka käsittää 48,5 km, joista 15,5 km omalla alueella, 26,5 km vaiheessa 1, verkoston ydin (Yutz-Thionville-Terville-Florange/Uckange-Hayange) ja 22 km vaiheessa 2, verkoston laajennus. Vaihe 1, Verkoston ydin, tulee toteuttaa 1.1.2029, ja vaihe 2 on suunniteltu 1.1.2031. Nykyinen sopimus päättyy 31.12.2026. Tuleva sopimus tulee ennakoida ja tukea verkoston merkittävää kehitystä, joka on BHNS:n saapuminen, ja se sisältää BHNS:n esiasteen. Sopimuksella on kolme vuoden kesto, ja siinä on vuoden jatko-optiota. Investoinnit ovat TEMO:n vastuulla. Kaksi alueellista liikennelinjaa, Fluo 57 ja Fluo 54, jotka ovat tulleet TEMO-julkisliikenteen yhdistyksen alueen sisäisiksi, liitetään verkkoon vastaavasti 31.8.2027 ja 31.8.2029.
CPV-koodit
Asiakirjat & lähetys
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Aiheeseen liittyvät hankinnat
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-Cadre de prestations de chargement et de déchargement et de transports de moyens de réalimentation en Corse.
EDF SARanskaRoad transport servicesEi eräpäivää annettuJulkaistu 03.9.2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Appel d’offres en vue des prestations d’excursions à la journée et de séjours organisés pour les « Animations de Temps Libre (ATL)» et l’« Accueil Collectif de Mineurs Sans Hébergement (ACMSH) » de la Commune de Carqueiranne
Commune de Carqueiranne (83)RanskaRoad transport servicesTravel servicesTravel agency, tour operator and tourist assistance servicesEräpäivä 33 päivässäJulkaistu 03.9.2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-cadre de transport de l'UNSS pour la MARTINIQUE, GUYANE et la REUNION
Union National du Sport Scolaire (UNSS)RanskaRoad transport servicesEräpäivä 31 päivässäJulkaistu 03.9.2026
Franciaország – Közúti tömegközlekedési szolgáltatások – Gestion et exploitation des services publics de transports non urbains de voyageurs du réseau Aléop en Sarthe
Région des Pays de la LoireRanskaPublic road transport servicesRepair, maintenance and associated services related to roads and other equipmentEräpäivä 56 päivässäJulkaistu 02.9.2026