Elveţia – Servicii de arhitectură, de construcţii, de inginerie şi de inspecţie – Projekt Mitholz: Räumung ehemaliges Munitionsdepot, Mandat Generalplaner Zwischennutzung Anlage TP 2
Descriere
În cel de-al Doilea Război Mondial, în Mitholz BE, a fost construit un depozit militar subteran de muniții. În anul 1947, o parte din munițiile stocate au explodat. Evaluarea riscului efectuat atunci al depozitului de muniții rămăs a fost considerat necritic. Noile evaluări ale riscurilor din anii 2018 și 2020 au arătat un risc mai mare decât cel presupus până atunci. Consiliul Federal a decis la 04.12.2020 evacuarea fostului depozit de muniții și a încredințat unei organizații de proiect extinse planificarea și proiectarea lucrărilor corespunzătoare. Cu această anunț public, se achiziționează mandatul „Generalplaner Zwischennutzung Anlage” în cadrul subproiectului TP 2 „Bauten und bauliche Unterstützung”. Beneficiarul mandatului va asuma funcția de generalplaner pentru demontaje, renovări și reamenajări, astfel încât instalația subterană existentă să poată fi adaptată la cerințele proceselor viitoare de eliminare a munițiilor. Punctele de concentrare ale activității anunțate includ sarcini ca arhitect, planificator HLKSE și inginer de construcții, iar activitățile legate de siguranță și mediul înconjurător fac parte din sarcini.
Coduri CPV
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Achiziții similare
Svájc – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – LT137 Puidoux - Romanel_Planificateur général SIA Phases 3
Chemins de fer fédéraux CFF, Infrastructure, Achats, Supply Chain et production, Achats projets de construction, Emplacement BerneElvețiaArchitectural, construction, engineering and inspection servicesTermen limită în 51 zilePublicat pe 31 aug. 2026
Svájc – Repülőtéri mérnöki szolgáltatások – BKP 197 Geometer / P19AA532 ZRH Tower
Flughafen Zürich AG - Einfache Gesellschaft "Raumfachwerk"ElvețiaAirport engineering servicesEngineering servicesMonitoring and control servicesTermen limită în 41 zilePublicat pe 31 aug. 2026
Svájc – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Rorschach: Neue Serviceanlage Etappe 1 & 2 und 6. Perronkante & Doppelspurausbau - Fachplaner Kabel
Chemins de fer fédéraux suisses CFF, Infrastructure – Achats, Supply Chain et production, Achats projets de construction, Région EstElvețiaArchitectural, construction, engineering and inspection servicesTermen limită în 48 zilePublicat pe 30 aug. 2026
Svájc – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Campus Battelle, rénovation énergétique des bâtiments C et F
Office cantonal des bâtiments (OCBA)ElvețiaArchitectural, construction, engineering and inspection servicesTermen limită în 38 zilePublicat pe 30 aug. 2026