Franţa – Servicii de transport rutier – DÉLÉGATION DE SERVICE PUBLIC POUR L'EXPLOITATION DU RÉSEAU DE TRANSPORT PUBLIC TEMO
Descriere
Această consultare are ca obiect delegarea serviciului public al rețelei TEMO. Sindicatul mixt de transporturi TEMO (Territoires et Mobilités Moselle Nord), autoritatea organizatoare a mobilității, acoperă teritoriul a 54 de comune și are 210 000 de locuitori. Rețeaua actuală de transport TEMO (fost CITELINE) cuprinde în prezent 70 de linii comerciale (din care 18 linii structurante, 3 navete, 2 linii de duminică, 31 linii complementare și 16 linii școlare), 22 de servicii de transport la cerere (TAD) numite TeMo'Flex Teritoriu, 3 servicii de TAD numite TeMo'Flex Entreprise, 1 serviciu de TAD numit TeMo'Flex Gare, 1 serviciu de TAD numit TeMo'Flex de duminică și un serviciu de transport pentru persoane cu mobilitate redusă numit Trans'PMR. Rețeaua reprezintă 3 779 132 km comerciale anuale în 2025 pentru 3 863 188 de călătorii în 2025, exploatate cu 152 vehicule la 31/12/2025 și 277 de agenți ETP, din care 201 conducători, pentru un cifru de afaceri de 22,3 milioane de euro în 2024. Veniturile comerciale sunt de 3,2 milioane de euro în 2024, din care 2,575 milioane de venituri tarifare HT (date 2024); în 2025, veniturile tarifare sunt de 2 884 629 de euro HT. Investițiile sunt în principal susținute de autoritatea organizatoare, care le pune la dispoziția delegatului. Sindicatul mixt TEMO conduce un proiect de Bus cu Nivel Înalt de Servicii (BHNS) numit Citézen, care acoperă 48,5 km, din care 15,5 km în site propriu, 26,5 km în faza 1, nucleul rețelei (Yutz-Thionville-Terville-Florange/Uckange-Hayange) și 22 km în faza 2, extinderea rețelei. Faza 1, Nucleul Rețelei, trebuie pusă în aplicare la 1 ianuarie 2029, iar faza 2 este prevăzută la 1 ianuarie 2031. Contractul actual se încheie la 31 decembrie 2026. Viitorul contract trebuie să anticipeze și să însoțească evoluția majoră a rețelei constituită de sosirea BHNS, și va integra, prin urmare, prefigurarea BHNS. Va avea o durată de trei ani, cu o opțiune de prelungire de un an. Investițiile vor fi susținute de TEMO. Două linii de transport regional Fluo 57 și Fluo 54, care au devenit interne teritorului sindicatului mixt TEMO, vor fi integrate în rețea la 31 august 2027, respectiv 31 august 2029.
Coduri CPV
Documente și transmitere
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Achiziții similare
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-Cadre de prestations de chargement et de déchargement et de transports de moyens de réalimentation en Corse.
EDF SAFranțaRoad transport servicesFără termen limităPublicat pe 03 sept. 2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Appel d’offres en vue des prestations d’excursions à la journée et de séjours organisés pour les « Animations de Temps Libre (ATL)» et l’« Accueil Collectif de Mineurs Sans Hébergement (ACMSH) » de la Commune de Carqueiranne
Commune de Carqueiranne (83)FranțaRoad transport servicesTravel servicesTravel agency, tour operator and tourist assistance servicesTermen limită în 33 zilePublicat pe 03 sept. 2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-cadre de transport de l'UNSS pour la MARTINIQUE, GUYANE et la REUNION
Union National du Sport Scolaire (UNSS)FranțaRoad transport servicesTermen limită în 31 zilePublicat pe 03 sept. 2026
Franciaország – Közúti tömegközlekedési szolgáltatások – Gestion et exploitation des services publics de transports non urbains de voyageurs du réseau Aléop en Sarthe
Région des Pays de la LoireFranțaPublic road transport servicesRepair, maintenance and associated services related to roads and other equipmentTermen limită în 56 zilePublicat pe 02 sept. 2026