Görögország – Járművek és járműmotorok alkatrészei és tartozékai – ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΩΝ, ΕΛΑΣΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ-ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΟΧΗΜΑΤΩΝ & ΜΗΧ/ΤΩΝ ΕΡΓΟΥ 2026-2027-2028
Opis
Αντικείμενο της σύμβασης είναι οι εργασίες επισκευών-συντηρήσεων και η προμήθεια πάσης φύσεως ανταλλακτικών, εξαρτημάτων και ελαστικών των οχημάτων και μηχανημάτων έργου και αγροτικών μηχανημάτων του Δήμου Αλεξανδρούπολης, για χρονική διάρκεια δύο (2) ετών ή είκοσι τεσσάρων μηνών (24) (2026-2027-2028), με δικαίωμα προαίρεσης έως 50% και δυνατότητα παράτασης ενός έτους. Τα ανταλλακτικά-υλικά που θα χρησιμοποιεί ο ανάδοχος θα πρέπει να είναι γνήσια ή εφάμιλλα ποιότητας αυτών σύμφωνα με τον Κανονισμό (ΕΚ) αριθ.1400/2002 (ή του αναθεωρημένου 461/2010), άριστης ποιότητας (όχι διαλογής, όχι μεταχειρισμένα) και κατάλληλα για το όχημα ή Μ.Ε που πρόκειται να χρησιμοποιηθεί για την συντήρηση-επισκευή του. Τα τμήματα του παρόντος διαγωνισμού περιλαμβάνουν εργασίες πάσης φύσεως επισκευής και συντήρησης, καθώς και της αντικατάστασης φθαρμένων ή κατεστραμμένων τμημάτων, σε εξωτερικά εξειδικευμένα συνεργεία, συμπεριλαμβανομένης και της προμήθειας των απαραίτητων ανταλλακτικών των οχημάτων και των μηχανημάτων του Δήμου Αλεξανδρούπολης, για εργασίες που τυχόν προκύψουν κατά τη διάρκεια της παρούσας σύμβασης για τα έτη 2026-2027, καθώς και επίσης όσα τυχόν οχήματα-μηχανήματα έργου προμηθευτεί ο Δήμος κατά τη διάρκεια του χρόνου ισχύος της σύμβασης που θα συναφθεί. Ο Δήμος Αλεξανδρούπολης έχει στην κατοχή του οχήματα-μηχανήματα διαφόρων εργοστασίων κατασκευής, στα οποία συμπεριλαμβάνονται απορριμματοφόρα, φορτηγά, μηχανήματα έργου, επιβατικά, λεωφορεία, δίκυκλα κλπ. Τα προς προμήθεια είδη και οι παρεχόμενες υπηρεσίες συντήρησης-επισκευής οχημάτων-μηχανημάτων κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV): CPV:34300000-0 με τίτλο «Προμήθεια ανταλλακτικών (Μέρη και εξαρτήματα για αυτοκίνητα και για τους κινητήρες τους)». CPV:50110000-9 με τίτλο «Υπηρεσίες Συντήρησης και Επισκευής Μηχανοκίνητων οχημάτων και παρεπόμενου εξοπλισμού». CPV:34350000-5 με τίτλο «Προμήθεια Ελαστικών (Ελαστικά ελαφράς και βαρέως χρήσης)». CPV:50116500-6 με τίτλο «Υπηρεσίες επισκευής, προσαρμογής και ζυγοστάθμισης ελαστικών». Η παρούσα σύμβαση υποδιαιρείται σε έξι (6) ΤΜΗΜΑΤΑ: ΤΜΗΜΑ 1-«Προμήθεια ανταλλακτικών και παροχή υπηρεσιών επισκευής-συντήρησης φορτηγών και οχημάτων άνω των 3,5 Τ», συνολικού προϋπολογισμού χωρίς Φ.Π.Α 24% -225.806,45- €, Φ.Π.Α 24% -54.193,55- €, συνολικού προϋπολογισμού με Φ.Π.Α 24% -280.000,00- € και δικαίωμα προαίρεσης με Φ.Π.Α 24% -140.000,00- €. ΤΜΗΜΑ 2-«Προμήθεια ανταλλακτικών και παροχή υπηρεσιών επισκευής-συντήρησης Μηχανημάτων έργου Πάσης Φύσεως» συνολικού προϋπολογισμού χωρίς Φ.Π.Α 24% -283.467,74- €, Φ.Π.Α 24% -68.032,26- €, συνολικού προϋπολογισμού με ΦΠΑ 24% -351.500,00- € και δικαίωμα προαίρεσης με Φ.Π.Α 24% -175.750,00- €. ΤΜΗΜΑ 3: «Προμήθεια ανταλλακτικών και παροχή υπηρεσιών επισκευής-συντήρησης επιβατηγών ΙΧ, δίκυκλων και φορτηγών κάτω των 3,5 Τ», συνολικού προϋπολογισμού χωρίς Φ.Π.Α 24% -64.516,13- €, Φ.Π.Α 24% -15.483,87- €, συνολικού προϋπολογισμού με Φ.Π.Α 24% -80.000,00- € και δικαίωμα προαίρεσης με Φ.Π.Α 24% -40.000,00- €. ΤΜΗΜΑ 4: «Προμήθεια υλικών και εξαρτημάτων ηλεκτρικών κυκλωμάτων οχημάτων & Μηχανημάτων έργου», συνολικού προϋπολογισμού χωρίς Φ.Π.Α 24% -40.323,39- €, Φ.Π.Α 24% -9.677,61- €, συνολικού προϋπολογισμού με Φ.Π.Α 24% -50.001,00- € και δικαίωμα προαίρεσης με Φ.Π.Α -25.000,0- €. ΤΜΗΜΑ 5: «Προμήθεια ελαστικών οχημάτων-μηχανημάτων & Μηχανημάτων Έργου και τοποθέτηση αυτών», συνολικού προϋπολογισμού χωρίς Φ.Π.Α 24% - 80.645,16- €, Φ.Π.Α 24% -19.354,84- € ,συνολικού προϋπολογισμού με Φ.Π.Α 24% -100.000,00- € και δικαίωμα προαίρεσης με Φ.Π.Α 24% -50.000,00- €. ΤΜΗΜΑ 6: «Εργασίες επισκευής ελαστικών οχημάτων & Μηχανημάτων Έργου», συνολικού προϋπολογισμού χωρίς Φ.Π.Α 24% -38.709,68- €, Φ.Π.Α 24% -9.290,32- €, συνολικού προϋπολογισμού με Φ.Π.Α 24% -48.000,00- € και δικαίωμα προαίρεσης με Φ.Π.Α 24% -24.000,00- €. Κάθε ενδιαφερόμενος οικονομικός φορέας μπορεί να συμμετέχει στη διαδικασία υποβάλλοντας προσφορά είτε ανά Τμήμα, είτε για το σύνολο αυτών, στο σύνολο δε του περιεχομένου εκάστου Τμήματος. Προσφορές υποβάλλονται για ένα η περισσότερα τμήματα για το σύνολο ωστόσο των οχημάτων αυτού/ων και τα είδη προς προμήθεια και υπηρεσία. Ο μέγιστος αριθμός ΤΜΗΜΑΤΩΝ που μπορεί να ανατεθεί σε έναν προσφέροντα ορίζεται σε έξι (6) τμήματα. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των -733.468,55- €, χωρίς Φ.Π.Α 24%, (εκτιμώμενη αξία με ΦΠΑ: € -909.501,00- και ΦΠΑ: -176.032,45- €). Το δικαίωμα προαίρεσης έως 50% ανέρχεται στο ποσό των -366.733,87- €, χωρίς Φ.Π.Α 24%, (εκτιμώμενη αξία με ΦΠΑ: € -454.750,00- και ΦΠΑ: -88.016,13- €). Το γενικό σύνολο της εκτιμώμενης αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των -1.100.202,42- €, χωρίς Φ.Π.Α 24%, (εκτιμώμενη αξία με ΦΠΑ: € -1.364.251,00- και ΦΠΑ: -264.048,58- € και αφορά στις συμβάσεις που θα προκύψουν από τη παρούσα διαγωνιστική διαδικασία. Το ποσό της προαίρεσης έχει ληφθεί υπόψη κατά τον υπολογισμό της εκτιμώμενης αξίας σύμφωνα και με το άρθρο 236 του ν.4412/16 (άρθρο 16 της Οδηγίας 201/25/ΕΕ) και θα ενεργοποιηθεί για την κάλυψη των δαπανών που θα προκύψουν είτε για προμήθεια ανταλλακτικών είτε για παροχή υπηρεσιών για τα υπάρχοντα και για τα νέα οχήματα του δήμου ή για τυχόν παράταση της σύμβασης. Διευκρινίζεται ότι το ποσό της παρούσας σύμβασης που θα συναφθεί για κάθε ένα από τα Έξι (6) Τμήματα του ως άνω διαγωνισμού θα είναι ίσο με τον προϋπολογισμό του καθενός τμήματος (προ έκπτωσης). Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στην υπ. αριθ. Δ1-2026-8 μελέτη της Διεύθυνσης Καθαριότητας, Περιβάλλοντος & Πρασίνου του Δήμου Αλεξανδρούπολης, ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι της παρούσας διακήρυξης. Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς αποκλειστικά βάσει τιμής ανά τμήμα και ειδικότερα βάσει του μεγαλύτερου προσφερόμενου ποσοστού έκπτωσης επί τοις εκατό (%) επί των ενδεικτικών ποσών του Προϋπολογισμού ανά τμήμα, όπως αυτές έχουν καθορισθεί στο έντυπο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ-ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΣ ΣΥΝΟΛΙΚΟΣ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ» της μελέτης.
CPV kodi
Dokumenti in oddaja
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Povezana naročila
Görögország – Tűzoltójárművek – Προμήθεια ενός (1) Πυροσβεστικού Σαρώθρου
Δήμος Άργους-ΜυκηνώνGrčijaFirefighting vehiclesSuction-sweeper vehiclesRok v 33 dnehObjavljeno na 02. sep. 2026
Görögország – Kisbuszok – Προμήθεια Λεωφορείων για τις ανάγκες των Δομών της Δ/νσης Προσχολικής Αγωγής, Προγραμμάτων Παιδιού, ΑμεΑ και Τρίτης Ηλικίας Δήμου Αγρινίου
ΔΗΜΟΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥGrčijaMinibusesRok v 38 dnehObjavljeno na 02. sep. 2026
Görögország – Különleges célú járművek – Προμήθεια Συστημάτων Κέντρου Ελέγχου, Ασύρματης Επικοινωνίας, Drones και Κινητού Επιχειρησιακού Κέντρου στο πλαίσιο της Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Θήρας
ΔΗΜΟΣ ΘΗΡΑΣGrčijaSpecialist vehiclesWireless telecommunications systemInformation systemsRok v 31 dnehObjavljeno na 31. avg. 2026
Görögország – Ambulanciás járművek – Προμήθεια ασθενοφόρων οχημάτων για το ΕΚΑΒ Αλεξανδρούπολης και το ΕΚΑΒ Καβάλας
ΕΘΝΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΜΕΣΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣGrčijaAmbulancesRok v 32 dnehObjavljeno na 30. avg. 2026