Görögország – Számítógépek és tartozékaik – Προμήθεια και εγκατάσταση εξοπλισμού ΤΠΕ σε σχολικές μονάδες της Περιφέρειας Κρήτης
Opis
Αντικείμενο της σύμβασης είναι η βελτίωση και η ενίσχυση της χρήσης ψηφιακής τεχνολογίας κατά τη διδακτική πράξη σε σχολικές μονάδες πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Περιφέρειας Κρήτης. Παράλληλα, επιδιώκεται η δημιουργία θετικών συνθηκών και η διασφάλιση ίσων ευκαιριών πρόσβασης στην αξιοποίηση των σύγχρονων τεχνολογιών από όλους όσους μετέχουν στο εκπαιδευτικό σύστημα. Η απόκτηση κατάλληλου εξοπλισμού ΤΠΕ αποτελεί απαραίτητο μέσο προς την επίτευξη των παραπάνω στόχων. Η εισαγωγή των ΤΠΕ στην εκπαιδευτική διαδικασία και η αξιοποίησή τους είναι πλέον αναγκαία, καθώς συμβάλλει καθοριστικά στη δημιουργία ενός σχολείου, καινοτόμου και ελκυστικού για τους μαθητές. Στοχεύει δε, στη βελτίωση της ποιότητας της διδασκαλίας, στην ενίσχυση της ενεργού συμμετοχής των μαθητών και στην ανάπτυξη δεξιοτήτων, όπως η κριτική σκέψη των μαθητών και η συνεργατική μάθηση. Ειδικότερα, η Πράξη περιλαμβάνει την προμήθεια των παρακάτω ειδών: • Εργαστήρια πληροφορικής μεγάλα τα οποία θα αξιοποιηθούν τόσο για την υποστήριξη της διδασκαλίας των μαθημάτων Πληροφορικής, όσο και για την γενικότερη ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη μαθησιακή διαδικασία διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων των προγραμμάτων σπουδών Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. •Φορητούς ηλεκτρονικούς υπολογιστές (laptop) •Διαδραστική συσκευή προσχολικής αγωγής, αποκλειστικά για τα νηπιαγωγεία •Εργαστήρια VR μικρά τα οποία αποτελούν μία καινοτόμα παρέμβαση αξιοποίησης τεχνολογιών εικονικής και επαυξημένης πραγματικότητας στην εκπαιδευτική διαδικασία. Η προμήθεια θα εξοπλίσει και θα αναβαθμίσει τα Εργαστήρια Πληροφορικής σχολικών μονάδων της Περιφέρειας Κρήτης. Οι ακριβείς ποσότητες των ειδών εξοπλισμού που θα προμηθευτούν οι σχολικές μονάδες καθορίζονται από την Περιφερειακή Διεύθυνση Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης με βάση τις ανάγκες κάθε σχολικής μονάδας (Πίνακας αναγκών εξοπλισμού της Περιφερειακής Διεύθυνσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Κρήτης). Η πράξη ενισχύει τη διαδραστικότητα και προάγει την ισότιμη πρόσβαση στη γνώση για όλους τους μαθητές. Κατά τη διάρκεια υλοποίησης του έργου, οι Ανάδοχοι θα αναλάβουν να παραδώσουν το σύνολο του ζητούμενου εξοπλισμού, σε είδη και ποσότητες, όπως αυτές αναγράφονται στο Παράρτημα I και με ελάχιστες τεχνικές προδιαγραφές που αποτυπώνονται στους πίνακες συμμόρφωσης του Παραρτήματος III, στις σχολικές μονάδες του Παραρτήματος ΙΧ της παρούσας Διακήρυξης. Εάν κατά τη διάρκεια υλοποίησης της σύμβασης υπάρξει μεταβολή της κατάστασης λειτουργίας (συγχώνευση, αναστολή λειτουργίας, κατάργηση κ.λπ.) κάποιων εκ των σχολικών μονάδων προορισμού του εξοπλισμού, τότε η Αναθέτουσα Αρχή διατηρεί το δικαίωμα να ορίσει άλλες σχολικές μονάδες προς αντικατάσταση. Τα προς προμήθεια είδη κατατάσσονται στους ακόλουθους κωδικούς του Κοινού Λεξιλογίου δημοσίων συμβάσεων (CPV): 30200000-1 Εξοπλισμός Η/Υ & προμήθειες. Η παρούσα σύμβαση διαιρείται σε δύο τμήματα και ο αναλυτικός προϋπολογισμός, ανά τμήμα, διαμορφώνεται ως ακολούθως: ΤΜΗΜΑ 1 : «LOT 1 - ΗΡΑΚΛΕΙΟ», εκτιμώμενης αξίας 1.325.637,10 € πλέον ΦΠΑ 24%. ΤΜΗΜΑ 2 : «LOT 2 - ΧΑΝΙΑ, ΡΕΘΥΜΝΟ, ΛΑΣΙΘΙ», εκτιμώμενης αξίας 1.609.790,32 € πλέον ΦΠΑ 24%. Οι ποσότητες παράδοσης ανά τμήμα είναι ως εξής: LOT 1 - ΗΡΑΚΛΕΙΟ LAPTOP 225 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΟ 73 ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ 34 LOT 2 - ΧΑΝΙΑ, ΡΕΘΥΜΝΟ, ΛΑΣΙΘΙ LAPTOP 247 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΜΕΓΑΛΟ 90 ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ VR ΜΙΚΡΟ 2 ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗ ΠΡΟΣΧΟΛΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ 39 Προσφορές υποβάλλονται για ένα ή και περισσότερα τμήματα. Γίνονται δεκτές οι προσφορές που θα υποβληθούν μόνο σύμφωνα με τους όρους της παρούσας Διακήρυξης και για το σύνολο των ειδών του εξοπλισμού ανά τμήμα. Προσφορές που είναι αόριστες, ανεπίδεκτες εκτίμησης ή είναι υπό αίρεση ή για μέρος των ζητούμενων ειδών και ποσοτήτων, καθώς και εναλλακτικές προσφορές δεν γίνονται δεκτές και απορρίπτονται ως απαράδεκτες. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο ποσό των 2.935.427,42 € χωρίς ΦΠΑ, ήτοι 3.639.930,00 € συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24% (ΦΠΑ: 704.502,58 €). Η διάρκεια της σύμβασης ορίζεται σε δώδεκα (12) μήνες από την υπογραφή της σύμβασης. Κατά το χρονικό αυτό διάστημα της εκτέλεσης της σύμβασης, ο ανάδοχος οφείλει να λαμβάνει υπόψιν του τις ημέρες και ώρες λειτουργίας των σχολικών μονάδων παράδοσης του εξοπλισμού. Αναλυτική περιγραφή του φυσικού και οικονομικού αντικειμένου της σύμβασης δίδεται στο ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι της παρούσας Διακήρυξης. Η σύμβαση θα ανατεθεί με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς, βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας-τιμής.
CPV kodi
Dokumenti in oddaja
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Povezana naročila
Görögország – Számítógépek és tartozékaik – Διακήρυξης Ηλεκτρονικού Διεθνούς Διαγωνισμού, με Ανοικτή Διαδικασία μέσω ΕΣΗΔΗΣ, Προμήθειας Εξοπλισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει τιμής ανά Τμήμα, στο πλαίσιο υλοποίησης του έργου «Ερευνητική υποδομή Τμήματος Πολιτισμικής Τεχνολογίας και Επικοινωνίας Πανεπιστημίου Αιγαίου» (Κωδικός ΟΠΣ 6038280)
ΕΛΚΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥGrčijaComputer equipment and suppliesSuper computerPortable computersRok v 34 dnehObjavljeno na 02. sep. 2026
Görögország – Irodai kellékek – Προμήθεια γραφικής ύλης και ειδών γραφείου, εντύπων, χαρτιού εκτύπωσης, φωτοαντιγραφικού υλικού, εκτυπώσεων και αναλωσίμων μηχανογράφησης για τις ανάγκες των υπηρεσιών του Δήμου Κατερίνης
ΔΗΜΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣGrčijaOffice suppliesFormsPhotocopier paperRok v 32 dnehObjavljeno na 02. sep. 2026
Görögország – Kupon – 1072/2026 ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ Α.Ε.GrčijaCouponsRok v 42 dnehObjavljeno na 31. avg. 2026
Görögország – Számítógépek és tartozékaik – Αναβάθμιση Υποδομής Πληροφοριακού Κέντρου και Υποδομών Κεντρικής Υπηρεσίας ΜΟΔ Α.Ε. & Ειδικών Υπηρεσιών
Μονάδα Οργάνωσης της Διαχείρισης Αναπτυξιακών Προγραμμάτων (ΜΟΔ) Α.Ε.GrčijaComputer equipment and suppliesComputer-related servicesRok v 15 dnehObjavljeno na 30. avg. 2026