Tyskland – Telefon- och dataöverföring – Errichtung und Betrieb eines Gigabitnetzes im Kreis Recklinghausen (Graue Flecken)
Beskrivning
Kreis Recklinghausen (i efterföljande "Konzessionsgeber" kallad) ligger i norra Ruhrområdet i förbundslandet Nordrhein-Westfalen. Befolkningen uppgår till cirka 620 000 invånare. Kretsen består av de tio medelstora och stora städerna Castrop-Rauxel, Datteln, Dorsten, Gladbeck, Haltern am See, Herten, Marl, Oer-Erkenschwick, Recklinghausen och Waltrop med cirka 30 000 till cirka 120 000 invånare. Uppläggningsförfarandet syftar till att hitta ett nätverksföretag som ska ta hand om försörjningen av underförsörjda adresser (Gigabit 2.0) med en framtidsorienterad bredbandsförsörjning för alla adresser i det aktuella koncessionsobjektet. Konzessionsgeber utför i ramen för den allmänna existensförsörjningen mångfaldiga pliktiga och frivilliga uppgifter. Bland de etablerade frivilliga uppgifterna ingår ekonomifrämjandet, som redan på kretsnivå i det nödvändiga omfånget har sysselsatt sig med de ekonomiskt relevanta frågorna om bredbandsförsörjning och digitalisering. Utbyggnaden av prestationsstarka bredbandanslutningar tjänar inte bara den grundläggande existensförsörjningen, utan är en essentiell förutsättning för ekonomiskt tillväxt och ökad välstånd. Konzessionsgebers mål är att på medellång sikt erbjuda varje hushåll och varje företag i projektområdet en prestationsfähig gigabitbredbandanslutning på 1 gigabit/s symmetrisk. Till detta ändamål har Konzessionsgeber den 27.09.2024 ställt en ansökan till förbundet om beviljande av ett bidrag och erhållit den 15.11.2024 ett beslut om ett bidrag i förhållandevis förhållandevis (Bilaga 01a) samt ändringsbeslutet (Bilaga 01b) den 26.02.2026. Detaljer finns i prestationsbeskrivningen.
CPV-koder
Dokument & inlämning
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Liknande upphandlingar
Németország – Postai kézbesítési szolgáltatás – Förmliche Zustellungsaufträge bei dem Amtsgericht Coburg
Freistaat Bayern, vertreten durch die Direktorin des Amtsgerichts CoburgTysklandMail delivery servicesData capture servicesDeadline om 34 dagarPublicerad den 31 aug. 2026
Németország – Távbeszélő és adatátviteli szolgáltatások – Vergabe einer Dienstleistungskonzession für den öffentlich geförderten Aufbau und Betrieb eines Gigabitnetzes nach § 5 Gigabit-Rahmenregelung des Bundesministerium für Verkehr und digitale Infrastruktur vom 01.08.2024.
Markt WertachTysklandTelephone and data transmission servicesCommunications networkIngen frist angivenPublicerad den 31 aug. 2026
Németország – Távbeszélő és adatátviteli szolgáltatások – ÄNDERUNGSBEKANNTMACHUNG: Bereitstellung eines flächendeckenden Gigabitnetzes und Angebot breitbandiger Telekommunikationsdienste in unterversorgten Gebieten (Dunkelgraue Flecken) der Stadt Melsungen im Wirtschaftlichkeitslückenmodell.
Magistrat der Stadt MelsungenTysklandTelephone and data transmission servicesCommunications infrastructureCommunications networkIngen frist angivenPublicerad den 30 aug. 2026
Németország – Postai szolgáltatások – Rahmenvereinbarung Postdienstleistungen für die Landespolizeiinspektionen Gera, Gotha und Jena sowie die Autobahnpolizeiinspektion
Thüringer Polizei, Landespolizeidirektion, Sachgebiet 24 - Zentrale Beschaffung/DienstleistungenTysklandPostal servicesDeadline om 44 dagarPublicerad den 30 aug. 2026