Danmark – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Udbud af kontrakt om videreførelse mv. af NemLog-in-Applikationen
Beskrivning
**Bakgrund:** Digitaliseringsstyrelsen anbuder på kontrakt om vidareutveckling mm. av NemLog-in-applikationen. Enligt LBKG nr. 333 av 19 mars 2025 ställer Digitaliseringsstyrelsen NemLog-in till förfogande för offentliga myndigheter, offentligrättsliga organ och juridiska enheter, och Digitaliseringsstyrelsen är ansvarig för att säkerställa utveckling, drift, förvaltning och underhåll av NemLog-in. Kontraktet ska således stödja Digitaliseringsstyrelsens vidareutveckling av NemLog-in. NemLog-in är ett samhällskritiskt system, som har en central roll i Danmarks digitala infrastruktur genom att erbjuda en rad tjänster till medborgare, företag och offentliga myndigheter, inklusive inloggning på offentliga och privata självbetjäningslösningar, digital signatur och certifikat, administration av näringsidkare och fullmaktfunktionalitet. NemLog-in består av en rad komponenter, inklusive 1) Anslutningskompetent, 2) Log-in-komponent, 3) STS-komponent, 4) Administrationskomponent, 5) MitID Näringskomponent, 6) Användarrättsstyrningskomponent, 7) Faktureringskomponent, 8) Fullmaktkomponent, 9) Signeringskomponent, 10) Valideringskomponent, 11) CA- och TSA-komponent, 12) Rapporteringskomponent, 13) Gemensamma komponenter, 14) Referenskomponenter och 15) Testkomponenter. NemLog-in har en lång rad interna och externa integrationer och är kritisk i förhållande till Danmarks digitala infrastrukturs säkerhet och tillgänglighet. NemLog-in hanterar ca. 36 miljoner inloggningar per månad (genomsnitt 2025), 560.000 digitala signeringar per månad (januari 2025). NemLog-in har 340.000 anslutna användarorganisationer i MitID Närings (november 2025) och 1.236.379 aktiva näringsidentiteter i MitID Närings (november 2025). NemLog-in-applikationen vidareutvecklas i sin helhet och ska övertas vid en övergång och därefter vidareutvecklas och underhållas. I samband med övergången genomförs transformation av valda komponenter. Udbuddet av kontraktet genomförs i nära sammanhang med Digitaliseringsstyrelsens pågående udbud av kontrakt om infrastrukturdrift mm. till NemLog-in-applikationen och valda stödsystemer mm., jf. udbudsbekendtgørelse nr. 55320-2026 av 26 januari 2026. Digitaliseringsstyrelsen önskar att leverantören av den udbudda kontraktet (härefter: "Huvudleverantören") ska ingå i ett nära och dynamiskt samarbete med Digitaliseringsstyrelsen och den kommende Driftsleverantören samt eventuella Övriga Leverantörer. Huvudleverantören ska således leverera sina tjänster i nära samspel med Digitaliseringsstyrelsen (härefter ”Kunden”) och Driftsleverantören, inklusive i samband med övergång och igångsättning av NemLog-in-applikationen på Infrastrukturen, deltagande i samarbetsforum samt hantering av driftstörningar och Incidents. För att stödja samarbetet mellan Huvudleverantören, Kunden, Driftsleverantören och Övriga Leverantörer ställer Kunden programlicenser till en rad Gemensamma Stödsystem till förfogande. De Gemensamma Stödsystemen etableras i egna Miljöer i Infrastrukturen hos Driftsleverantören. Stödsystemen ingår i Systemporteföljen tillsammans med NemLog-in-applikationen. Leverantörens förpliktelser under kontraktet omfattar Systemporteföljen, jf. del II nedan och beskrivningen i udbudsmaterialet.
**Huvudtjänster:** 1) ÖVERGÅNG, bland annat övertagande av ansvaret för leverans av de Kontinuerliga Tjänster, Beställningstjänster och Tvärgående Tjänster från de Avgivande Leverantörerna, etablering av samarbetsorganisation, kunskapsöverföring, etablering av de Gemensamma Stödsystemen och transformation av valda komponenter. 2) KONTINUERLIGA TJÄNSTER a. Applikationsdrift, bland annat implementering av Releases, hantering av batchkörningar, applikations- och säkerhetsövervakning, samt konfiguration av Miljöer och virtuella servrar, inklusive installation och underhåll av programvara. b. Applikationsunderhåll och -vidareutveckling, bland annat kontinuerlig felkorrigering, preventivt underhåll, med bland annat fokus på säkerhet och lagstiftningskrav, och vidareutveckling av befintlig funktionalitet för att säkra Kundens affärsmässiga vision och behov samt vidareutveckling av ny funktionalitet. c. Support, bland annat leverans av supporttjänster i form av service desk, som ställs till förfogande för Aktörer och Användare, 1st-line och 3rd-line support till en rad Aktörer, 2nd-line support till områden, där Kunden erbjuder 1st-line support, etablering och administration av IT service management, samt anslutning av användarorganisationer, it-systemleverantörer och it-leverantörer. d. Compliance, bland annat bistånd till Digitaliseringsstyrelsens egna auditer, överensstämmelsevurderingar angående tillitstjänster och revisionserklärang gällande säkerhetskrav, Huvudleverantörens ansvar för genomförande av och deklarationer från egna auditer angående säkerhetskrav samt nödvändig revision. 3) BESTÄLLNINGSTJÄNSTER, bland annat konsult- och standardbeställningstjänster samt option på stöd för ett tredje datacenter.
CPV-koder
Dokument & inlämning
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Liknande upphandlingar
Dánia – IT-szolgáltatások: tanácsadás, szoftverfejlesztés, internet és támogatás – Kontrakt om levering af et fælles tidsregistreringssystem til Københavns Kommune inklusive drift, support og vedligeholdelse
Københavns Kommune - ØkonomiforvaltningenDanmarkIT services: consulting, software development, Internet and supportTimekeeping systemTime control system or working time recorderIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Dánia – Adatfeldolgozási szolgáltatások – Procurement of GPU computing resources for AI-based climate and weather modelling
Danmarks Meteorologiske InstitutDanmarkData-processing servicesData storage servicesIT services: consulting, software development, Internet and supportDeadline om 9 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Dánia – Rendszer-karbantartási és támogatási szolgáltatások – indkøb og levering af Managed SOC for IT til Evida
Evida Service A/SDanmarkSystem and support servicesSoftware consultancy servicesSystems and technical consultancy servicesIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026
Dánia – Információs technológiával kapcsolatos szolgáltatások – Procurement of a Realtime Stand Monitoring (RSM) Solution
Københavns Lufthavne A/SDanmarkInformation technology servicesInformation systems and serversIndustry specific software development servicesIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026