Grekland – Förebyggande underhåll – Προκήρυξη ανοικτού διαγωνισμού άνω των ορίων για την προμήθεια συμβολαίων συντήρησης, για την κάλυψη των αναγκών συντήρησης και επισκευής του αναλυτικού εξοπλισμού των εργαστηρίων των Υπηρεσιών του Γενικού Χημείου του Κράτους
Beskrivning
Objektet för avtalet är försörjning av underhållsavtal för att täcka behoven av preventivt och reparativt underhåll av det analytiska utrustningen i laboratorierna hos General Chemical State Laboratory. Som "preventivt underhåll" avses den samling av åtgärder som syftar till att underhålla analytiska utrustning i full och korrekt funktion. Den omfattar den planerade och periodiska kontrollen av korrekt funktion av instrumenten, preventiva ersättningar av delar eller reservdelar med kort livslängd (t.ex. filter, liner, septum, filament, muttrar, ferules etc), reparationer, förbättringar, korrigeringar, så att det undanröjs uppkomst av fel och skador. Preventivt underhåll utförs enligt de tekniska specifikationerna och instruktionerna från tillverkaren och den tillstånd som instrumentet befinner sig i. Som "reparativt underhåll" eller reparation avses den samling av åtgärder som syftar till att åtgärda skador på den analytiska utrustningen som uppstår under avtalsperioden. Den omfattar ersättning av delar, reservdelar och förbrukningsmaterial, reparationer och kontroll av korrekt funktion, för att återställa full och korrekt funktion av instrumenten. De tekniska egenskaperna och de övriga kraven beskrivs detaljerat i BILAGA A till Förklaringen. Erbjudanden lämnas för ett, för fler än ett eller för alla avdelningar, som beskrivs i Bilaga A till Förklaringen. Det påpekas att varje erbjudande måste omfatta hela den analytiska utrustningen som ingår i det erbjudna avdelningen. Den uppskattade värdet av avtalet uppgår till beloppet 1.185.000,00 € plus moms (24%) 284.400,00 €, alltså totalt 1.469.400,00 €. Avtalet kommer att tilldelas enligt kriteriet för den mest ekonomiskt fördelaktiga erbjudandet. Avtalsperioden är 36 månader från dess publicering på TED.
CPV-koder
Dokument & inlämning
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Liknande upphandlingar
Görögország – Gyógyászati berendezéssel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások – ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ υπ’ αριθμ. 31/2026«Παροχή υπηρεσιών συντήρησης με ανταλλακτικά Ι) του Αξονικού Τομογράφου INGENUITY CORE 128 και ΙΙ) του Κεντρικού Server Εφαρμογών Μετεπεξεργασίας Philips Intellispace, με S/N:336096, 98110 και ΚΜ:00029 του Εργαστηρίου Διαγνωστικής και Επεμβατικής Ακτινολογίας του Π.Γ.Ν. Αλεξανδρούπολης »
ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣGreklandRepair and maintenance services of medical equipmentDeadline om 32 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Görögország – Javítási és karbantartási szolgáltatások – ΑΝΟΙΚΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΝΩ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ «ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ ΧΩΡΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΡΑΚΗΣ»
Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο ΘράκηςGreklandRepair and maintenance servicesDeadline om 32 dagarPublicerad den 01 sep. 2026
Görögország – Villamos géppel, készülékkel és hozzá tartozó berendezéssel kapcsolatos javítási és karbantartási szolgáltatások – ΕΠΙΣΚΕΥΗ & ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΝΤΛΙΟΣΤΑΣΙΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ ΓΙΑ 36 ΜΗΝΕΣ
ΔΗΜΟΣ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥGreklandRepair and maintenance services of electrical machinery, apparatus and associated equipmentDeadline om 38 dagarPublicerad den 01 sep. 2026
Görögország – Hajójavítási és karbantartási szolgáltatások – Παροχή Υπηρεσιών Εφαρμογής /Συντήρησης Συστημάτων Βαφής και Καθαρισμού Επιφανειών Π. Πλοίων, Πλωτών Μέσων και Δεξαμενών στο Ναύσταθμο Κρήτης (ΝΚ), Μέσω Σύναψης Συμφωνίας-Πλαίσιο Διάρκειας Δύο (2) Ετών, Συνολικής Εκτιμώμενης Αξίας Εννιακοσίων Πενήντα Χιλιάδων Ευρώ (950.000,00€) (συμπεριλαμβανομένων κρατήσεων και Απαλλασσομένου ΦΠΑ)
ΓΕΝΙΚΟ ΕΠΙΤΕΛΕΙΟ ΝΑΥΤΙΚΟΥ - ΚΕΝΤΡΟ ΕΦΟΔΙΑΣΜΟΥ ΝΑΥΤΙΚΟΥGreklandRepair and maintenance services of shipsDeadline om 38 dagarPublicerad den 25 aug. 2026