Frankrike – Vägtransporter – PRESTATIONS DE TRANSPORT ET RECONNAISSANCE DE FONDS ET SERVICES CONNEXES POUR LA REGIE DES TRANSPORTS METROPOLITAINS
Beskrivning
1/ Den här offentliga upphandlingen gäller transport- och undersökningstjänster av fond och andra tjänster för Régie des Transports Métropolitains. 2/ Den här offentliga upphandlingen har genomförts enligt en förhandlingsprocedur, enligt artiklarna L2124-3, R2124-4 och R2161-21 till R2161-23 i Koden. 3/ Det handlar om ett ramavtal enligt artiklarna L2125-1.1° och R2162-2 och följande i Koden. 4/ Ramavtalet sluts med en enda ekonomisk operatör och utförs: - delvis genom utfärdande av orderbekräftelser för de tjänster som beskrivs i kontraktspaperen (i de villkor som fastställts i artiklarna R2162-13 och R2162-14 i Koden) ; - och delvis genom att sluta underordnade avtal för behov som inte har alla kontraktuella bestämmelser fastställda i ramavtalet (enligt artiklarna R2162-7, R2162-11 och R2162-12 i Koden). 5/ Enligt artikel R2162-4 i Koden sluts den offentliga upphandlingen utan minimibelopp för förpliktelse och med ett maximibelopp för förpliktelse under sin ursprungliga period (2 år), nämligen: 3 500 000 Euros exkl. moms. För varje förlängningsperiod är maximibeloppet för förpliktelse 1 750 000 Euros exkl. moms. 6/ Den här ramavtalet är ett tjänsteavtal. Det hänvisar till den allmänna förvaltningsklausulboken för offentliga upphandlingar av varor och tjänster (CCAG/FCS), godkänd genom förordning den 30 mars 2021. Den här allmänna dokumentet anses vara känt av företagen och lämnas inte med i den här ansökan. 7/ Ramavtalet har en ursprunglig gällandeperiod på två (2) år från dess meddelandedatum. Det kan förlängas fyra gånger utan förnyelse, om inte RTM meddelar det skriftligt med en förvarning på 3 månader före slutet, genom ett rekommenderat brev med postbekräftelse. Varje förlängning har en gällandeperiod på ett (1) år, vilket ger en maximal möjlig gällandeperiod på sex (6) år. 8/ I kandidatfasen omfattar de dokument som skickats med Annoncen om Offentlig Upphandling (AAPC) reglementet för konsultationen "Kandidatfasen" som bifogas i bilagan till AAPC. Kandidater måste skicka in sin kandidatur (och sitt erbjudande i en senare fas) på elektronisk väg via webbplatsen www.achatpublic.com. I en senare fas kommer RTM att ställa till förfogande ett fullständigt Konsultationsdokument för företag (DCE) för de kandidater som är godkända att lämna in ett erbjudande, via webbplatsen www.achatpublic.com som kommer att ge dem de modaliteter för nedladdning. Kandidaterna måste skicka in sitt erbjudande på elektronisk väg via webbplatsen achatpublic.com.
CPV-koder
Dokument & inlämning
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Liknande upphandlingar
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-Cadre de prestations de chargement et de déchargement et de transports de moyens de réalimentation en Corse.
EDF SAFrankrikeRoad transport servicesIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Appel d’offres en vue des prestations d’excursions à la journée et de séjours organisés pour les « Animations de Temps Libre (ATL)» et l’« Accueil Collectif de Mineurs Sans Hébergement (ACMSH) » de la Commune de Carqueiranne
Commune de Carqueiranne (83)FrankrikeRoad transport servicesTravel servicesTravel agency, tour operator and tourist assistance servicesDeadline om 32 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Franciaország – Közúti szállítási szolgáltatások – Accord-cadre de transport de l'UNSS pour la MARTINIQUE, GUYANE et la REUNION
Union National du Sport Scolaire (UNSS)FrankrikeRoad transport servicesDeadline om 30 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Franciaország – Közúti tömegközlekedési szolgáltatások – Gestion et exploitation des services publics de transports non urbains de voyageurs du réseau Aléop en Sarthe
Région des Pays de la LoireFrankrikePublic road transport servicesRepair, maintenance and associated services related to roads and other equipmentDeadline om 55 dagarPublicerad den 02 sep. 2026