Danmark – Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad – Totalrenovering af Alssund-Skolen og Gråsten Skole - Totalrådgivning, Sønderborg Kommune
Beskrivning
Totalrådgivningsudbuddet genomförs som ett udbud med förhandling enligt Udbudslovens §§ 61-66 med en föregående prekvalifikation. Udbuddet är indelat i två kontrakt, och det går att lämna erbjudanden på antingen en eller båda kontrakt. Tilldelningskriteriet är ”det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet” enligt Udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3. Udbuddet genomförs som ett udbud med två kontrakt/totalrådgiveravtal, och det går att lämna erbjudanden på antingen en eller båda kontrakt. Bedömning av ansökningar och erbjudanden genomförs individuellt för båda uppgifterna och oberoende av varandra. De två projekt kommer i projektions-, udbuds- och genomförandefasen att genomföras med en tidsmässig förskjutning som framgår av huvudtidsplanerna för de två projekt som bifogas som projektdokument 2.05 och 2.06. Totalrådgivare är budgetansvarig för varje projekt. Entreprisebudgettet för Alssund-Skolen är budgetterat till ca. 91 mio. kr. exkl. moms och inkl. oplanerade utgifter, sammanlagt för ombyggnad och renovering av skola och utearealer. Entreprisebudgettet för Gråsten Skole är budgetterat till ca. 98 mio. kr. exkl. moms och inkl. oplanerade utgifter, sammanlagt för rivning, ombyggnad, renovering och nybyggnad av skola samt etablering av utearealer. Om en ansökare vill bli prekvalificerad till båda kontrakt, ska det skickas in två separata ansökningar om prekvalifikation. Det ska noteras att utvalskriterierna vid prekvalifikation är olika för de två skolorna, och därför kan olika rådgivarteam prekvalificeras till de två kontrakt. Om en ansökare blir prekvalificerad till båda skolor och väljer att lämna erbjudande på båda kontrakt, ska man vara uppmärksam på att det finns mindre variationer i underkriterierna för de två erbjudanden. Bygherreorganisationen kommer också att ha två olika projektledare – en för Alssund-Skolen och en för Gråsten Skole. Det kan därför inte förväntas sammanfall i möteshållande eller processförlopp mellan de två projekt. Totalrådgivarudbudet genomförs efter föregående prekvalifikation. Bland prekvalifikationsansökarna väljs 4 team för varje projekt som bjuds in att lämna erbjudanden. Ordregiver har som en del av prekvalifikationen ett önskan att säkerställa möjligheten att uppnå ett varierat fält av större och mindre företag. Erbjudandefasen inleds med besiktning av Gråsten Skole respektive Alssund-Skolen. Besiktningen avvikes samma dag och i förlängelse av varandra. Det understryks att dialog och diskussioner angående de två projekt ska ske via projektweb. Om ordregiver väljer att använda möjligheten till förhandling, bjuds erbjudare in att delta i en förhandlingsomgång, som antingen genomförs skriftligt eller med individuella förhandlingsmöten. Efter avveckling av förhandlingsomgången vidarebearbetar erbjudare sina slutgiltiga erbjudanden på grundval av individuella samt gemensamma återkopplingar från ordregiver, som därefter bedöms av ordregiver. Erbjudandefasen avslutas med utsändande av utvärdering och utsedande av vinnare för de två kontrakt. Sønderborg Kommune har, efter standstill-periodens utlopp, till avsikt att ingå totalrådgivarkontrakt med den vinnande erbjudaren för varje kontrakt, som bäst möjligt uppfyller tilldelningsmodellerna för erbjudandefasen. Ordregiver reserverar sig rätt att inte genomföra en förhandling och därmed tilldela kontraktet på grundval av det inledande erbjudandet enligt pkt. IV.1.5 i udbudsbekendtgørelsen. Tidsplanen i udbudet är anpassad efter att det inte genomförs en förhandlingsomgång, men att kontrakt tilldelas på grundval av de inledande erbjudanden. Om det genomförs förhandling, kommer tidsplanen att bli parallellförskjuten motsvarande. Tilldelningskriteriet är ”Det bästa förhållandet mellan pris och kvalitet” enligt Udbudslovens § 162, stk. 1, nr. 3. Utslutet: En ekonomisk aktör utsluts från deltagande, om den ekonomiska aktören omfattas av någon av de obligatoriska utslutsgrunder i Udbudslovens § 135, stk. 1-3, § 136, stk. 1, nr. 1.-4 samt § 134 a. Dessutom utsluts en ekonomisk aktör från deltagande, om den ekonomiska aktören omfattas av de frivilliga utslutsgrunder i Udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1 - 6. En ekonomisk aktör kan inte utslutas från deltagande, om den ekonomiska aktören lämnar tillräcklig dokumentation för att den ekonomiska aktören är pålitlig, även om den ekonomiska aktören omfattas av en eller flera av utslutsgrunder i Udbudslovens §§ 135-137, enligt Udbudslovens § 138, stk. 1. Rådets förordning (EU) 2022/576 Det kan inte tilldelas kontrakt till följande företag, enligt Rådets förordning (EU) 2022/576 av 8. April 2022 om ändring av förordning (EU) nr. 833/2014 om restriktiva åtgärder på grundval av Rysslands handlingar, som destabiliserar situationen i Ukraina: A. ryska medborgare eller fysiska eller juridiska personer, enheter eller organ, som är etablerade i
CPV-koder
Dokument & inlämning
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Liknande upphandlingar
Dánia – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – INHOUSE01 In-house projektering mv. - dynamisk indkøbssystem
VejdirektoratetDanmarkArchitectural, construction, engineering and inspection servicesIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Dánia – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – Ventilationsservice og ventilationsarbejder
Fællesindkøb MidtDanmarkArchitectural, construction, engineering and inspection servicesVentilation installation workRepair and maintenance services of mechanical building installationsDeadline om 13 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Dánia – Mérnöki szolgáltatások – Rammeaftale for totalrådgivning om kunstgræsbaner og andre idrætsanlæg
Rødovre KommuneDanmarkEngineering servicesEngineering design servicesArchitectural, construction, engineering and inspection servicesDeadline om 26 dagarPublicerad den 01 sep. 2026
Dánia – Építészeti, építési, mérnöki és vizsgálati szolgáltatások – DT-PV.R008 - Rammeaftale om naturfaglig rådgivning
VejdirektoratetDanmarkArchitectural, construction, engineering and inspection servicesEnvironmental servicesDeadline om 6 dagarPublicerad den 01 sep. 2026