Tyskland – Telefon- og datatransmissionstjenester – Errichtung und Betrieb eines Gigabitnetzes im Kreis Recklinghausen (Graue Flecken)
Beskrivelse
Kreisen Recklinghausen (herafte kaldet "koncessionsgiver") ligger i det nordlige Ruhrområde i delstaten Nordrhein-Westfalen. Befolkningstallet er på omkring 620.000 indbyggere. Kreisen består af de ti mellemstore og store kreisangehörige byer Castrop-Rauxel, Datteln, Dorsten, Gladbeck, Haltern am See, Herten, Marl, Oer-Erkenschwick, Recklinghausen og Waltrop med omkring 30.000 til godt 120.000 indbyggere. Udskrivningsproceduren har til formål at finde et netværksdriftsselskab, der overtager forsyningen af underforsynede adresser (Gigabit 2.0) med en fremtidssikret bredbåndsforsyning for alle adresser i den pågældende koncessionsgenstand. Koncessionsgiveren udfører i forbindelse med den almene livsførelse en række pligtige og frivillige opgaver. Blandt de etablerede frivillige opgaver er økonomisk fremme, der indtil videre også på kreisniveau i det nødvendige omfang har beskæftiget sig med de økonomisk relevante spørgsmål om bredbåndsforsyning og digitalisering. Udbygningen af højyderende bredbåndsforbindelser tjener ikke kun den grundlæggende livsførelse, men er en essentiell forudsætning for økonomisk vækst og stigende velstand. Koncessionsgiverens mål er at gøre det muligt for hvert husstand og hvert virksomhed i projektområdet at få en ydeevnefuld gigabit-bredbåndsforbindelse på 1 gigabit/s symmetrisk til rådighed. Til dette har koncessionsgiveren den 27.09.2024 indsendt en ansøgning til Forbundet om tildeling af en tilskud og den 15.11.2024 modtaget en beslutning om en tilskud i foreløbig højde (vedhæftning 01a) samt ændringsbeslutningen (vedhæftning 01b) den 26.02.2026. Yderligere detaljer kan hentes i præstationsbeskrivelsen.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Németország – Távbeszélő és adatátviteli szolgáltatások – Vergabe einer Dienstleistungskonzession für den öffentlich geförderten Aufbau und Betrieb eines Gigabitnetzes nach § 5 Gigabit-Rahmenregelung des Bundesministerium für Verkehr und digitale Infrastruktur vom 01.08.2024.
Markt WertachTysklandTelephone and data transmission servicesCommunications networkIngen frist angivetPubliceret den 31. aug. 2026
Németország – Postai kézbesítési szolgáltatás – Förmliche Zustellungsaufträge bei dem Amtsgericht Coburg
Freistaat Bayern, vertreten durch die Direktorin des Amtsgerichts CoburgTysklandMail delivery servicesData capture servicesFrist om 34 dagePubliceret den 31. aug. 2026
Németország – Távbeszélő és adatátviteli szolgáltatások – ÄNDERUNGSBEKANNTMACHUNG: Bereitstellung eines flächendeckenden Gigabitnetzes und Angebot breitbandiger Telekommunikationsdienste in unterversorgten Gebieten (Dunkelgraue Flecken) der Stadt Melsungen im Wirtschaftlichkeitslückenmodell.
Magistrat der Stadt MelsungenTysklandTelephone and data transmission servicesCommunications infrastructureCommunications networkIngen frist angivetPubliceret den 30. aug. 2026
Németország – Postai szolgáltatások – Rahmenvereinbarung Postdienstleistungen für die Landespolizeiinspektionen Gera, Gotha und Jena sowie die Autobahnpolizeiinspektion
Thüringer Polizei, Landespolizeidirektion, Sachgebiet 24 - Zentrale Beschaffung/DienstleistungenTysklandPostal servicesFrist om 44 dagePubliceret den 30. aug. 2026