Irland – Afholdelse af køreprøver – ET2604 - Provision of Driver Theory Test and National Driver Licence Services
Beskrivelse
Vejdirektoratet (Myndigheden) er ansvarlig for at levere Tjenester for Kørertheoriprover (KTP) i Irland, hvormed Myndigheden sikrer, at alle potentielle kørere demonstrerer essentielle kendskaber til vejregler, risikoperception, farebevidsthed og sikker kørekunst som en del af kørekortprocessen. Myndigheden er også ansvarlig for at levere National Driver Licence Service (NDLS) i Irland. NDLS er ansvarlig for udstedelse, fornyelse, kategoriændringer, erstatning og udveksling af udenlandske kørekort. Myndigheden har til hensigt at indkøbe en leverandør til at levere KTP- og NDLS-tjenesterne under en ny fuldt integreret kontrakt, hvor denne integrerede serviceomstilling underbygges af en teknologiløsning, der har til formål at integrere, strømline og forbedre adgangen til online-tjenester med en forbedret kundeoprettelse og ansøgningsoplevelse. Leverandøren vil være ansvarlig for at levere tjenester til afholdelse af alle typer kørertheoriprover og kørekort og lærerpermitter i Irland. Under denne integrerede KTP- og NDLS-tjenestekontrakt vil der også være et krav om et konsolideret ejendomsnetværk af Myndighedens centre. Hvert center vil integrere både KTP- og NDLS-tjenesteydelse, hvilket gør det muligt for dem at fungere fra inden for en enkelt, kombineret facilitet. Interesserede parter skal bemærke, at kørekort- og lærerpermitkortproduktion (herunder også leveringen af tachografkort og kan også omfatte certificat om professionel kompetence eller godkendt kørertestkort), vil forblive en separat kontrakt og indkøbes under en separat indkøbsproces. Et krav til tjenesterne under den integrerede KTP- og NDLS-kontrakt vil være den efterfølgende integration med denne separate kortproduktionskontrakt. Processen vil blive gennemført under Award of Concession Contracts Regulations og vil være lignende en konkurrencedialogprocedure med en forhåndskvalificeringsspørgeskemaet, fulgt af en invitation til at deltage i konkurrencedialog med de kortlistekandidater, som yderligere er detaljeret nedenfor.
CPV-koder
Dokumenter & indsendelse
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Relaterede udbud
Írország – Felsőoktatási szolgáltatások – PIF 308/26 Single Operator Framework Concession for Academic Gowning Services for Atlantic Technological University
Atlantic Technological UniversityIrlandHigher education servicesSpecial clothing and accessoriesSpecial clothingFrist om 23 dagePubliceret den 26. aug. 2026
Írország – Oktatási és képzési szolgáltatások – CFT to establish a single suppler Framework Agreement For the Provision of a Masters in Software Design with Artificial Intelligence
Technology Ireland ICT SkillnetIrlandEducation and training servicesHigher education servicesAdult and other education servicesFrist om 5 dagePubliceret den 26. aug. 2026
Írország – Egyetemi szintű felnőttoktatási szolgáltatások – RFT for the Provision of a Single Academic Partner for Officer Education Pathways Courses
Irish Defence Forces_1144IrlandAdult-education services at university levelManagement training servicesPersonal development training servicesFrist om 18 dagePubliceret den 24. aug. 2026
Írország – Oktatási és képzési szolgáltatások – Call for Tender (CFT) for The Provision of Contracted Training Services for Cork Education and Training Board (Cork ETB) in Seven (7) Lots
Cork Education and Training BoardIrlandEducation and training servicesHigher education servicesAdult and other education servicesFrist om 20 dagePubliceret den 24. aug. 2026