Dánia – Építési munkák – Udbud af sikringsentreprise i forbindelse med etablering og drift af Vestsjælland Arrest
Description
Nærværende udbud vedrører indgåelse af en storentreprisekontrakt for byggearbejder, der omfatter alle sikringstekniske forhold til etablering og drift af Vestsjælland Arrest samt to års serviceaftale inkl. support efter ibrugtagning af byggeriet. Derudover udbydes en option på op til fem års serviceaftale inkl. support. Udbuddet gennemføres som udbud med forhandling efter offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse, jf. Forsvars- og Sikkerhedsdirektivets art. 26 (Direktiv 2009/81/EF af 13. juli 2009), og omfatter således en tilbudsfase, hvor kun prækvalificerede ansøgere har mulighed for at afgive indledende tilbud. Danmarks Fængsler skal etablere en ny arrest ved Slagelse. Arresten skal være en moderne og tidssvarende institution med arrest- og afsoningspladser i en fleksibel struktur, med tryghed og sikkerhed, der understøtter effektive arbejdsgange til gavn for både ansatte, indsatte og besøgende. Arresten etableres i et landbrugslandskab med marker som naboer mod nord og øst, mens der mod vest findes mindre landbrugsbygninger og private boliger og haver. Arresten etableres på et areal på ca. 34 Ha og i et relativt kuperet terræn. Inden for det angivne projektområde er terrænet kuperet med over 28 m difference mellem højeste og laveste punkt. Bygningerne etableres i en til to etager, placeres spredt på grunden, koblet sammen af et vej- og stisystem. Bygningernes samlede etageareal er ca. 46.000 m2. Arrestens struktur er fordelt på følgende hovedfunktioner: port- og varefunktioner, belægsafdelinger, særligt sikret belægsbygning, fællesfunktioner (herunder beskæftigelse, sundheds- og fritidsfaciliteter), personalefunktioner og støttefunktioner. Der henvises i øvrigt til Bilag 1 for en nærmere projektbeskrivelse. Byggeriet udbydes i to storentrepriser: én modnings- og bygningsentreprise og én sikringsentreprise. Nærværende udbud omhandler sikringsentreprisen. Den udbudte kontrakt er ikke opdelt i delaftaler. Ordregiver har, med baggrund i økonomiske- og markedsmæssige hensyn, vurderet, at det ikke er hensigtsmæssigt at foretage en sådan opdeling. Projektet og relevante oplysninger til brug for ansøgere til prækvalifikation, er overordnet beskrevet i prækvalifikationsmaterialet, som er tilgængeligt for ansøgere via følgende link: https://node1.field.dalux.com/service/redirect/client/ten/TID-482503526660974353/da-dk/public/tender/TID-482503526660974353 Prækvalifikationsmaterialet består af følgende dokumenter: Nærværende udbudsbekendtgørelse, Udbudsbetingelserne, Følgende bilag til udbudsbetingelserne: - Bilag A: Egnethedsvurderingen - Bilag A1: Støtteerklæring vedr. andre enheders økonomiske formåen - Bilag A2: Støtteerklæring vedr. andre enheders tekniske formåen - Bilag A3: Konsortieerklæring - Bilag A4: Tro- og loveerklæring vedr. russiske leverandører og underleverandører - Bilag A5: Ansøgningsbetingelser til prækvalifikation - Bilag A6: Referenceskabelon - Bilag A7: Sikkerhedshåndteringsmanual - Bilag A8: Erklæring om tavshedspligt og Samtykkeerklæring - Bilag A9: Skabelon for oversigter over personer der skal have adgang til udbudsmateriale, ESPD, Bilag 1: Projektbeskrivelse. Det samlede udbudsmateriale vil blive gjort tilgængeligt via Dalux for de ansøgere, der bliver udvalgt til at afgive tilbud.
Codes CPV
Documents et soumission
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Marchés similaires
Dánia – Kéregvasútpályával kapcsolatos munkálatok – Copenhagen - New Metroline, M5 Transportation System
Metroselskabet I/SDanemarkPartially underground railway worksConstruction workConstruction work for buildings relating to railway transportAucune date limite donnéePublié le 31 août 2026
Dánia – Építési munkák – Hinnerup Fjernvarme - 16 MW Elkedelanlæg
Hinnerup FjernvarmeDanemarkConstruction workDistrict-heating plant construction workDélai dans 62 joursPublié le 31 août 2026
Dánia – Építési munkák – FAB afd. 12, Mosegårdsparken - Hovedentrepriseudbud
Fyns Almennyttige BoligselskabDanemarkConstruction workAucune date limite donnéePublié le 30 août 2026
Dánia – Építési munkák – Udbud af 2 fagentrepriser - Betonelementer og Limtræ - Parkeringshus, byggefelt 6.6. - Svanemølleholm
5E Byg A/SDanemarkConstruction workConcreteConcrete productsDélai dans 27 joursPublié le 27 août 2026