Italien – Finansförvaltning – Servizio di tesoreria comunale
Beskrivning
Tjänst som kommunal kassaförvaltning. Objektet för detta upphandling är kommunens kassaförvaltning i Taranto och består av den samlade verksamheten som rör kommunens finansiella förvaltning, särskilt inriktad på inhämtning av inkomster, betalning av utgifter, förvaring av titlar och värden samt de relaterade förpliktelser som föreskrivs av lagen, stadgan, förordningar eller avtal. Den bank som vinner upphandlingen tilldelas uppdraget som kassör och förser alla kostnader som föreskrivs av lagen och detta kontrakt och tar på sig de relaterade ansvaret. Upphandlingen är av typen "kostnad" och består av ett enda lot eftersom det, på grund av tjänstens egenskaper och de särskilda utförandeformerna för prestationerna, krävs en enhetlig och homogen förvaltning av en enda ekonomisk operatör, för att säkra effektivt samordning av upphandlingens aktiviteter och optimering av resurserna. Den totala beloppet för upphandlingen som utgör utgångspunkten för tävlingen för det femåriga tidsperioden beloppet är € 1.600.000,00 (euro en miljon sexhundratjugo mil/00), momsfri. Beloppet för utgångspunkten för tävlingen omfattar inte de kostnader som är eventuella och beroende av verklig aktivering, som är relaterade till kassaförvaltningens förskott (ränta och tillgänglighetsavgift). Enheten har stängt de titlar som förvaras hos kommunens kassaförvaltning; därför anses det tillämpligt att det "omfattande beloppet för kassaförvaltningstjänsten och kassan" är fritt från artikel 10, första paragrafen, nr 1) av d.P.R. nr 633 från 1972 (enligt Skatteverket Beslut nr 188/2023). Beloppet för utgångspunkten för tävlingen omfattar arbetskostnader som den upphandlande enheten har beräknat till € 203.580,00 för en femårsperiod.
CPV-koder
Dokument & inlämning
Contains data from Tenders Electronic Daily (TED), © European Union, ted.europa.eu — CC BY 4.0.
Liknande upphandlingar
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – GARA EUROPEA A PROCEDURA APERTA PER L’APPALTO DEI SERVIZI DI COPERTURA ASSICURATIVADELL’ENTE
Comune di RietiItalienInsurance servicesLiability insurance servicesLegal expenses insurance servicesDeadline om 30 dagarPublicerad den 31 aug. 2026
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – AFFIDAMENTO DEI “SERVIZI ASSICURATIVI – RISCHI ELEMENTARI E AUTOMEZZI” PER UN TRIENNIO, SOPRA SOGLIA COMUNITARIA CON IL CRITERIO DEL MINOR PREZZO.
COMUNE DI SESTUItalienInsurance servicesMotor vehicle insurance servicesDeadline om 15 dagarPublicerad den 31 aug. 2026
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – Procedura aperta per l’affidamento di servizi assicurativi in favore di Principia per il triennio 31.12.2026/31.12.2029, suddivisa in n. 6 Lotti
PRINCIPIA S.P.A.ItalienInsurance servicesDeadline om 13 dagarPublicerad den 31 aug. 2026
Olaszország – Biztosítási szolgáltatások – PROCEDURA APERTA TELEMATICA SOPRA SOGLIA EUROUNITARIA AI SENSI DELL'ART. 71 DEL D.LGS. N36/2023
PROVINCIA DI PERUGIAItalienInsurance servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 31 aug. 2026