CPV 42000000
Offentliga upphandlingar – Industrimaskiner
Tendova bevakar alla TED-meddelanden i denna sektor i alla 27 EU-medlemsstater. Nedan visas de senast publicerade upphandlingarna — använd den fullständiga sökningen för att filtrera på nyckelord, land och tidsfrist.
Datakälla: Tenders Electronic Daily (TED) — EU-vid övertröskelupphandlingar.
744 anbud hittades
Ausztria – Ipari gépek – Projekt „Wood Vision Lab“ - das Technikum: "Formpresse"
Wood Vision Lab GmbHÖsterrikeIndustrial machineryMachine toolsIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Hollandia – Hozzáférés-ellenőrző rendszerek – Toegangscontrolesystemen PZH
Provincie Zuid-HollandNederländernaAccess control systemSurveillance and security systems and devicesSurveillance systemIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Lengyelország – Irányító és ellenőrző rendszerek – Zaprojektowanie, dostawa, instalacja, konfiguracja, integracja, uruchomienie i utrzymanie Systemu Zarządzania i Optymalizacji Energii SZiOE dla trzech obiektów DCM DOLMED S.A.
Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed S.A.PolenCommand and control systemSoftware package and information systemsTelemetry surveillance systemDeadline om 30 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Franciaország – Légkondicionáló berendezés – Rafraichissement des bâtiments communaux
COMMUNE DE SAINT-ISMIERFrankrikeAir-conditioning installationsFans and air-conditioning appliancesDeadline om 30 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Csehország – Fémmegmunkáló központ – “Nová huť – Purchase and implementation of two automated cold steel billet cutting lines using sawing technology”
NOVÁ HUŤ s.r.o.TjeckienMetal-working machining centreDeadline om 9 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Lengyelország – Ivóvízszűrő és -tisztító berendezés – Dostawa mobilnych kontenerowych stacji uzdatniania wody: zestawu o wydajności 150 m³/h (część 1) oraz stacji na przyczepie o wydajności do 30 m³/h (część 2)
Gmina OtwockPolenMachinery and apparatus for filtering or purifying waterMachinery and apparatus for filtering liquidsPumpsDeadline om 30 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Svédország – Szerszámgépek – Bygg- och järnhandelsvaror
Härnösands kommunSverigeMachine toolsProducts related to construction materialsMiscellaneous construction materialsDeadline om 29 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Lengyelország – Daruk, mozgó emelőkeretek és darus targoncák üzemen belüli felhasználásra – Dostawa teleskopowych żurawi samojezdnych w ramach doposażenia GPT (postępowanie podzielone na 2 części)
Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A.PolenCranes, mobile lifting frames and works trucks fitted with a craneDeadline om 32 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Németország – Hőcserélő egység – Vergabe von Auslegung, Planung, Beschaffung, Fertigung, Lieferung, Transport, Montagekontrollen, Inbetriebsetzungsüberwachung, Probebetrieb und Abnahme von Fernwärme-Heizkondensatoren der neuen Wärmeübergabestation
Zweckverband Abfallverwertung Südhessen (ZAS)TysklandHeat-exchange unitsHeat pumpsBoiler installation workIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Szlovénia – Szennyvízkezelő gépek – NAKUP NOVE ČISTILNE NAPRAVE
CEROD, center za ravnanje z odpadki, d.o.o., javno podjetjeSlovenienMachinery for the treatment of sewagePurification plant equipmentIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Németország – Emelő- és szállítóberendezések – Mobile 3-Achsen-Manipulatoren
Technische Universität Dresden, Dezernat Finanzen und Beschaffung, Sachgebiet Zentrale Beschaffung und AnlagenbuchhaltungTysklandLifting and handling equipmentDeadline om 29 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Lengyelország – Nyomtatási és grafikai berendezések – Dostawa urządzeń drukujących i skanerów
Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza KościuszkiPolenPrinting and graphics equipmentDeadline om 29 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Franciaország – Mozgólépcső alkatrészei – Fourniture des pièces détachées diverses pour la maintenance des escaliers mécaniques de la RATP
RATPFrankrikeParts of escalatorsIngen frist angivenPublicerad den 03 sep. 2026
Olaszország – Ipari robotok – Gara a procedura aperta, ai sensi dell’art. 71 del D.Lgs 36/2023, in lotti, per la conclusione di accordi quadro, ai sensi dell’art. 59, co. 3 e 4 del D.Lgs. 36/2023, per la fornitura di particolari meccanici a disegno finalizzati alla costruzione di prototipi robotici della Fondazione Istituto Italiano di Tecnologia.
Fondazione Istituto Italiano di TecnologiaItalienIndustrial robotsDeadline om 12 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Hollandia – Szivattyú – UTV - Raamovereenkomst Pompen (DIG-18774)
Hoogheemraadschap van RijnlandNederländernaPumpsRepair and maintenance services of pumpsDeadline om 1 dagPublicerad den 03 sep. 2026
Svédország – Emelő- és szállítóberendezések és alkatrészeik – Mobil vikarmskran till Kvarkenports, Umeå
Umeå kommunSverigeLifting and handling equipment and partsHarbour cranesQuayside cranesDeadline om 27 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Portugália – Recirkulálóberendezés – Aquisição, Fornecimento, Instalação e Colocação em Funcionamento de uma Nova Linha de Triagem de Embalagens, incluindo a execução das obras de construção civil e infraestruturas associadas, no âmbito da Candidatura apresentada ao Programa Sustentável 2030 com o código de aviso PACS-2026-12
RSTJ - Gestão e Tratamento Resíduos, EIM, SAPortugalRecycling equipmentConstruction works for recycling stationDeadline om 50 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Csehország – Különféle általános és különleges célú gépek – Energetické úspory společnosti STYROL a.s. – dodávka lisovacího stroje na tvarování polystyrenu
STYROL a.s.TjeckienMiscellaneous general and special-purpose machineryDeadline om 29 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Olaszország – Kompresszor – Fornitura, Assistenza Al Montaggio E Manutenzione Full Service Di N.16 Soffianti A Servizio Del Comparto Biologico Dell’impianto Di Depurazione Di Monza San Rocco
Brianzacque S.r.l.ItalienCompressorsDeadline om 31 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Horvátország – Gázkompresszorok alkatrészei – Kompresorski ventili za plinske kompresore Worthington i Ingersoll-Rand Compressor valves for gas compressors Worthington and Ingersoll-Rand
INA - Industrija nafte d.d., ZagrebKroatienParts of gas compressorsIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026
Lengyelország – Karos mérleg – Zakup, dostawę i montaż fabrycznie nowych systemów wagowych wraz z serwisem i szkoleniami wymaganymi przez Zamawiającego w fabrycznie nowych pojazdach do zbiórki odpadów
Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie sp. z o.o.PolenBalancesDeadline om 5 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Norvégia – Ivóvízszűrő és -tisztító berendezés – Water treatment unit
UiT The Arctic University of NorwayNorgeMachinery and apparatus for filtering or purifying waterIndustrial machineryWater filtration apparatusDeadline om 29 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Románia – Gázkompresszorok alkatrészei – Piese pentru compresor de gaze naturale cu asistenta tehnica la montaj
SNGN ROMGAZ SA-FILIALA DE INMAGAZINARE GAZE NATURALE DEPOGAZ PLOIESTI SRLRumänienParts of gas compressorsTechnical assistance servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Hollandia – Elektromechanikus kéziszerszám – Lease elektrische tuin- en park handgereedschappen
Gemeente AmstelveenNederländernaHand-held electromechanical toolsDeadline om 8 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Lengyelország – Szállítóberendezések – Modernizacja 2 przenośników taśmowych w zakresie zwiększenia ich funkcjonalności o prowadzenie jazdy ludzi na górnym ciągu taśmy dla PGG S.A. Oddział KWK ROW Ruch Marcel
Polska Grupa Górnicza S.A.PolenConveyor equipmentCommand and control systemParts of conveyorsDeadline om 5 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Upphandlingar per land
Upphandlingar per sektor
- Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
- Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
- Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
- Livsmedel, drycker, tobak o d
- Jordbruksmaskiner
- Kläder, skor, väskor och tillbehör
- Skinn och textilier, plast- och gummimaterial
- Trycksaker och tillhörande produkter
- Kemiska produkter
- Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
- Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
- Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
- Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
- Transportutrustning och transporthjälpmedel
- Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
- Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör
- Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
- Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
- Uppsamlat och renat vatten
- Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
- Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
- Anläggningsarbete
- Programvara och informationssystem
- Reparation och underhåll
- Installation (utom programvara)
- Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
- Transporter (utom avfallstransport)
- Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
- Post- och telekommunikationstjänster
- El-, vatten- och energiverk
- Finans- och försäkringstjänster
- Tjänster avseende fast egendom
- Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
- IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
- FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
- Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
- Tjänster för olje- och gasindustrin
- Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
- Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
- Undervisning och utbildning
- Hälso- och sjukvård samt socialvård
- Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
- Fritids-, kultur- och sporttjänster
- Andra samhälleliga och personliga tjänster