CPV 55000000
Offentliga upphandlingar – Hotell-, restaurang- och detaljhandelstjänster
Tendova bevakar alla TED-meddelanden i denna sektor i alla 27 EU-medlemsstater. Nedan visas de senast publicerade upphandlingarna — använd den fullständiga sökningen för att filtrera på nyckelord, land och tidsfrist.
Datakälla: Tenders Electronic Daily (TED) — EU-vid övertröskelupphandlingar.
483 anbud hittades
Franciaország – Szállodai szállásszolgáltatás – Ght_PRES_2026-228_AOO_Prestation D'Hébergement
CHU SAINT ETIENNEFrankrikeHotel accommodation servicesDeadline om 33 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Németország – Iskolai élelmezési szolgáltatások – Catering Betrieb der Mensa und des Kiosks im Internat Schloss Hansenberg
Land Hessen, vertreten durch das Hessische Competence Center -Beschaffungen-TysklandSchool catering servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Lengyelország – Ételfőzési szolgáltatások – Usługa gastronomiczna w zakresie przygotowywania i dystrybucji posiłków wraz z wynajęciem obiektu kuchni.
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Nr 3 w RybnikuPolenMeal-cooking servicesMeal-preparation servicesCatering servicesDeadline om 7 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Németország – Étkezdei szolgáltatások – Schulverpflegung
Kreis Offenbach - FD GebäudewirtschaftTysklandCanteen servicesDeadline om 25 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Olaszország – Iskolai élelmezési szolgáltatások – SERVIZIO DI RISTORAZIONE SCOLASTICA DESTINATO AGLI ALUNNI DELLE SCUOLE E ALTRI UTENTI DELL’UNIONE DEI COMUNI DI BASIANO E DI MASATE
CENTRALE UNICA DI COMMITTENZA CAPOFILA COMUNE DI VIMODRONEItalienSchool catering servicesDeadline om 19 dagarPublicerad den 03 sep. 2026
Németország – Büféüzemeltetési szolgáltatások – BV1 26 MoKa RK S/002 - Vergabe über die bewirtschaftete Betreuung am StO Laupheim
Verpflegungsamt der BundeswehrTysklandCanteen management servicesCanteen and catering servicesHotel, restaurant and retail trade servicesIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026
Olaszország – Éttermi és felszolgálási szolgáltatások – PROCEDURA APERTA PER L’APPALTO DEL SERVIZIO DI RISTORAZIONE A FAVORE DI PERSONE ANZIANE DELLA R.S.A. “CENTRO RESIDENZIALE MATTEO REMAGGI – AZIENDA PUBBLICA DI SERVIZI ALLA PERSONA” DI CASCINA PER 36 MESI CON OPZIONE DI PROSECUZIONE FINO AD ULTERIORI 24 MESI
Confservizi Cispel ToscanaItalienRestaurant and food-serving servicesDeadline om 28 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Írország – Étkezdei és élelmezési szolgáltatások – RFT for the provision of Catering and Hospitality Services for Longford Government Buildings, Ballinalee Road, Longford, Co. Longford
Department of Social Protection_349IrlandCanteen and catering servicesCanteen servicesCanteen management servicesDeadline om 28 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Írország – Szállodaipari, éttermi és kiskereskedelmi szolgáltatások – P21114 T1 Atrium Foodvenience
daa plcIrlandHotel, restaurant and retail trade servicesCoffee, tea and related productsFood, beverages, tobacco and related productsIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026
Franciaország – Élelmezési szolgáltatások – Prestations de traiteur au profit de la Ville - Buffets et assortiments salés sucrés
Ville de MarseilleFrankrikeCatering servicesDeadline om 5 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Franciaország – Szállodai szállásszolgáltatás – ACCORD CADRE RELATIF A L'ACHAT DE NUITEES DE MISE A L'ABRI DES PUBLICS PRECAIRES ET VULNERABLES EN REGION CENTRE-VAL DE LOIRE
SGAR PFRAFrankrikeHotel accommodation servicesHotel, restaurant and retail trade servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Norvégia – Szállodaipari, éttermi és kiskereskedelmi szolgáltatások – Procurement of hotel services - individual overnight stays
Vestland fylkeskommuneNorgeHotel, restaurant and retail trade servicesHotel servicesHotel accommodation servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Lengyelország – Szállodai találkozókkal és konferenciákkal kapcsolatos szolgáltatások – Zakup usługi hotelarskiej, gastronomicznej i konferencyjnej dla uczestników odprawy w terminie 07-09.10.2026 r.
KOMENDA GŁÓWNA POLICJIPolenHotel meeting and conference servicesRestaurant and food-serving servicesDeadline om 14 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Franciaország – Lakókocsis kemping szolgáltatások – Gestion des aires d'accueil des gens du voyage de la Communauté d'Agglomération du Pays de Meaux.
COMMUNAUTE D'AGGLOMERATION DU PAYS DE MEAUXFrankrikeCaravan-site servicesProvision of services to the communityDeadline om 28 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Dánia – Éttermi és felszolgálási szolgáltatások – Food & Beverage - 1 location
Københavns Lufthavne A/SDanmarkRestaurant and food-serving servicesIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026
Bulgária – Iskolai élelmezési szolgáltatások – Приготвяне и доставка на готова храна за обедно хранене за учениците от І до ІV клас на СУ "Летец Христо Топракчиев"
СРЕДНО УЧИЛИЩЕ "ЛЕТЕЦ ХРИСТО ТОПРАКЧИЕВ"BulgarienSchool catering servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Németország – Élelmezési szolgáltatások – Messe Augsburg: Bewirtung auf Veranstaltungen und Besprechungen
Messe Augsburg ASMV GmbHTysklandCatering servicesRestaurant and food-serving servicesIngen frist angivenPublicerad den 02 sep. 2026
Franciaország – Büfészolgáltatás – Exploitation d’un espace cafétéria-boutique et d'une conciergerie, mise à disposition des patients d'abonnements de TV, de téléphone et mise à disposition de distributeurs automatiques pour le CH de l’Arrondissement de Montreuil-sur-mer et le CH d’Hesdin-la-Forêt
CHU Amiens-Picardie (Etablissement support du GHT SLS)FrankrikeCafeteria servicesVending machinesTelevision servicesDeadline om 26 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Bulgária – Szállodai szállásszolgáltatás – ОСИГУРЯВАНЕ НА ХОТЕЛСКО НАСТАНЯВАНЕ НА ТЕРИТОРИЯТА НА СТРАНАТА И ИЗВЪН НЕЯ ЗА НУЖДИТЕ НА НАРОДЕН ТЕАТЪР „ИВАН ВАЗОВ“ – ГР. СОФИЯ
НАРОДЕН ТЕАТЪР "ИВАН ВАЗОВ"BulgarienHotel accommodation servicesDeadline om 28 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Spanyolország – Éttermi és felszolgálási szolgáltatások – Contrato mixto de servicios y concesión de servicios de cafetería y cocina para el Hospital de Coslada de ASEPEYO, Mutua Colaboradora con la Seguridad Social, núm. 151.
Subdirección General Sanitaria de ASEPEYO. Mutua Colaboradora con la Seguridad Social. num. 151SpanienRestaurant and food-serving servicesHotel, restaurant and retail trade servicesDeadline om 27 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Olaszország – Ételkészítési szolgáltatások – GARA RISTORAZIONE ASL 1
AreaCom - Agenzia regionale dell'Abruzzo per la CommittenzaItalienMeal-preparation servicesDeadline om 38 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Spanyolország – Étkezdei és egyéb korlátozott vevőkörű büfészolgáltatás – Ofrecer el servicio de bar cafetería con criterios saludables y sostenibles que conlleva prestaciones directas a favor de la ciudadanía en distintos Centros de la UCM
Rectorado de la Universidad Complutense de MadridSpanienCanteen and other restricted-clientele cafeteria servicesDeadline om 28 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Spanyolország – Iskolai élelmezési szolgáltatások – Servicio de Comedor y Cocina en las Escuelas Infantiles Municipales del Ayuntamiento de Almonte
Junta de Gobierno del Ayuntamiento de AlmonteSpanienSchool catering servicesMeal-serving servicesMeal-preparation servicesDeadline om 14 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Svédország – Szállodaipari, éttermi és kiskereskedelmi szolgáltatások – Leasing av kaffeautomater, samt köp av tillhörande förbrukningsvaror
Stockholmsmässan AktiebolagSverigeHotel, restaurant and retail trade servicesCoffee, tea and related productsElectric coffee makersDeadline om 27 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Lengyelország – Ételkészítési szolgáltatások – Świadczenie usług związanych z przygotowaniem całodziennego wyżywienia z uwzględnieniem diet i kaloryczności dla pacjentów Szpitala Świętej Trójcy, Centrum Zdrowia Psychicznego – Dzienny Oddział Psychiatryczny oraz Zakładu Pielęgnacyjno – Opiekuńczego w Płocku
Płocki Zakład Opieki Zdrowotnej Sp. z o.o.PolenMeal-preparation servicesDeadline om 31 dagarPublicerad den 02 sep. 2026
Upphandlingar per land
Upphandlingar per sektor
- Jordbruks-, jakt-, fiske- och skogsbruksprodukter samt tillhörande produkter
- Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor
- Gruvprodukter, basmetaller och tillhörande produkter
- Livsmedel, drycker, tobak o d
- Jordbruksmaskiner
- Kläder, skor, väskor och tillbehör
- Skinn och textilier, plast- och gummimaterial
- Trycksaker och tillhörande produkter
- Kemiska produkter
- Kontorsmaskiner, datorer samt kontors- och datorutrustning, utom möbler och programvara
- Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
- Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning
- Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
- Transportutrustning och transporthjälpmedel
- Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
- Musikinstrument, sportartiklar, spel, leksaker, hantverk, konsthantverksmateriel och tillbehör
- Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
- Möbler (inkl. kontorsmöbler), inredning, hushållsapparater (exkl. belysning) och rengöringsprodukter
- Uppsamlat och renat vatten
- Industrimaskiner
- Maskiner för brytning och byggnadsarbeten
- Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning)
- Anläggningsarbete
- Programvara och informationssystem
- Reparation och underhåll
- Installation (utom programvara)
- Transporter (utom avfallstransport)
- Kringtjänster för transporter; resebyråtjänster
- Post- och telekommunikationstjänster
- El-, vatten- och energiverk
- Finans- och försäkringstjänster
- Tjänster avseende fast egendom
- Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
- IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
- FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
- Offentlig förvaltning, försvar och socialförsäkringstjänster
- Tjänster för olje- och gasindustrin
- Jordbruks-, skogsbruks-, trädgårds-, vattenbruks- och biodlingstjänster
- Företagstjänster: lagstiftning, marknadsföring, rådgivning, rekrytering, tryckning och säkerhet
- Undervisning och utbildning
- Hälso- och sjukvård samt socialvård
- Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
- Fritids-, kultur- och sporttjänster
- Andra samhälleliga och personliga tjänster